قسمت اول آموزش کنترلر Floodlight-معرفی

کنترلر Floodlight یک کنترلر شبکه نرم افزار محور (SDN) با ویژگی‌های زیر می‌باشد:

 • تجاری (Enterprise-class)
 • متن‌باز (Apache-licensed)
 • مبتنی بر جاوا (Java-based)

طراحی کنترلر Floodlight با کارایی بالا بوده و در شبکه‌های با تعداد مولفه بالا به خوبی مقیاس‌پذیر است. کنترلر Floodlight مبتنی بر کنترلر دیگری تحت عنوان Beacon می‌باشد. زبان برنامه نویسی جاوا به این دلیل برای این کنترلرانتخاب شده که از توازن مناسبی میان کارایی و کاربرپسند بودن برخوردار است. دیگر ویژگی جاوا پرتابل بودن آن می‌باشد، یعنی این‌که روی انواع مختلف سیستم عامل قابل اجرا می‌باشد. علاوه بر این، Beacon و نیز Floodlight دارای واسط برنامه‌نویسی کاربری خوب و ساده‌ای می‌باشند و به همراه برنامه‌های کاربردی مفیدی عرضه می‌شوند، از جمله:

 • Device Manager: دستگاه ­هایی که در شبکه دیده شده‌اند را ردیابی می‌کند. این ردیابی شامل مواردی از قبیل اطلاعات آدرس آن‌ها، آخرین تاریخ رویت آن‌ها، و آخرین سوئیچ و پورتی که در آن رویت شده‌اند می‌باشد؛
 •  Topology: لینک‌های مابین سوئیچ‌های OpenFlow را کشف می‌کند؛
 • Routing: کوتاه‌ترین مسیریابی لایه ۲ را میان دستگاه‌های شبکه فراهم می‌سازد؛
 • Web: یک واسط کاربری تحت وب فراهم می‌نماید.

یکی از مزایای Beacon و Floodlight توانایی آغاز و یا خاتمه برنامه‌های کاربردی در حین اجرای فرآیند کنترلر می‌باشد؛ یعنی بدون نیاز به غیرفعال‌سازی کنترلر می‌توان آن‌ها را اضافه و یا حذف نمود. برنامه‌های کاربردی کاملا چندنخی بوده و دارای الگوریتم‌های (blocking (Shared Queue و (non-blocking (Run-to-completion به منظور خواندن پیام‌های OpenFlow می‌باشند. با توجه به مطالعات صورت گرفته توسط آقای اریکسون ، Beacon در مقایسه با NOX ، Pox  و Maestro  دارای بهترین کارایی می‌باشد.

ویژگی‌های فوق باعث شده تا از این کنترلر به عنوان کنترلر پایه برای پیاده‌سازی کنترلر تجاری  Big Switch Controller بکارگرفته شود. شرکت Big Switch Network به عنوان یک شرکت نوپا که در زمینه SDN فعال می‌باشد مطرح بوده و کنترلر و سوئیچ‌های SDN تولید می‌نماید.

منابع مرتبط:

قسمت اول آموزش کنترلر Floodlight-معرفی
امتیاز دهید

(1) دیدگاه

 • مهتاب پاسخ

  لطف بفرمایید طریقه نصب و راه اندازی کنترلر فلادلایت توزیع شده را هم قرار دهید.باتشکر

  ۱ خرداد ۱۳۹۵ در ۳:۲۰ ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *