NFV MANO چیست؟

NFV MANO

NFV MANO چیست؟

سلام، امروز قصد داریم در راستای موضوع NFV، شما عزیزان را با مفهوم NFV MANO آشنا کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

مجازی سازی عملکردهای شبکه یا همان NFV نیازمند این است که از همان مراحل اولیه، به درستی مدیریت شود. مدیریت NFV را می‏ توان به دست NFV MANO سپرد. با مدیریت و سازماندهی NFV یا همان (MANO: NFV management and organization)، مدیریت NFV جاری به دست جریان MANO (یا MANO stream) سپرده می­ شود. NFV MANO یک گروه کاری (WG) از موسسه استاندارد صنعت مخابرات اروپاست (با نام اختصاری ETSI ISG NFV). این گروه یک فریمورک تعریف شده توسط ETSI (یا European Telecommunications Standards Institute)  را برای مدیریت تمامی منابع در مراکز داده ابری، تعریف می­ کند. این منابع شامل منابع محاسباتی، شبکه، ذخیره سازی و ماشین مجازی (VM)  است. تمرکز اصلی NFV MANO این هست که به صورت انعطاف پذیری منابع شبکه را به صورت شبانه روزی مدیریت کرده و مانع از ایجاد بی­ نظمی ­شود.

NFV MANO دارای سه بلوک عملکردی به شرح زیر است:

  • NFV Orchestrator: این بلوک مسئول مدیریت شبانه روزی سرویس­ های جدید شبکه­ ای (NS: Network Service) و پکیج­ های عملکرد شبکه مجازی (VNF) است (یادآوری: یک عملکرد شبکه مجازی (VNF)، یک فانکشن است که به صورت مجازی مجزا از سخت افزار پیاده‌سازی شده است و به جای اینکه به هر عملکرد یک دیوایس سخت‌افزاری تخصیص دهد، آن را در بخش نرم‌افزار پیاده‌سازی نموده است.) از دیگر وظایف این واحد، مدیریت چرخه عمر NS (سرویس شبکه)، مدیریت منابع و اعتبارسنجی و احراز هویت درخواست­ های منابع زیرساخت مجازی عملکردهای شبکه (NFVI: Network Functions Virtualization Infrastructure) است.
  • NFV Manager: وظایف این بخش شامل نظارت بر مدیریت چرخه عمر موجودیت­ های NFV، ایجاد هماهنگی و انطباق در بخش پیکربندی و نیز ارائه گزارش از رویدادهایی است که بین NFV و E/NMS اتفاق افتاده است.
  • Virtualized Infrastructure Manager (VIM): این بخش منابع محاسباتی NFVI، منابع ذخیره سازی و شبکه­ را کنترل و مدیریت می­ کند.

به منظور این که معماری NFV MANO به صورت کامل و مؤثری کار کند،  لازم است که با APIهای سیستم­ های موجود ادغام شود. لایه MANO با قالب­ هایی مشخص برای VNF استاندارد کار می­ کند و به کاربران این امکان را می­ دهد که بتوانند از بین منابع NFVI موجود، منبع مورد نظر خود را انتخاب کرده و پلتفرم یا المان خود را توسعه دهند.

معماری NFV MANO

در نشست IETF که در ماه مارس 2014 برگزار شد، NFV MANO یک سری از اینترفیس ­های مصوب شده را برای معماری MANO  معرفی کرد. همچنین اعلام نمود که بهبود این اینترفیس ­ها همچنان ادامه خواهد داشت. گام مهم بعدی برای NFV MANO، ورود به بخش شبکه نرم افزار محور (SDN) و اضافه نمودن کنترلر SDN به داخل معماری NFV MANO است. در شکل پیش رو معماری MANO به تصویر کشده شده است.

در سپتامبر 2014، بنیاد لینوکس یک پلتفرم متن باز دیگری را با نام “پلتفرم باز برای پروژه NFV ” (به اختصار: OPNFV) معرفی کرد. هدف OPNFV به عنوان یک حامل (carrier)، این است که با یکپارچه سازی این پلتفرم، منجر به تسریع در معرفی محصولات و خدمات جدید در بخش صنعت ­شود. OPNFV با برقراری تعاملی نزدیک با ETSI و سایرین سعی در تداوم پیاده سازی­ های استانداردهای باز دارد.

منبع:

sdxcentral.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *