شبکه SDN سیسکو یا VMware؟

Cisco ACI vs VMware NSX

شبکه SDN سیسکو یا VMware؟

انتخاب یک مهندس شبکه کدام است؟ Cisco ACI یا VMware NSX؟

در نبرد میان VMware و سیسکو، Cisco ACI ممکن است بین مهندسین شبکه پیروز شود، چراکه با رویکرد hardware-centric سازگارتر است.

اخیرا، سیسکو و VMware استراتژی‌های متفاوتی از SDN را رونمایی کرده‌اند. (Cisco Application Centric Infrastructure (ACI یک رویکرد hardware-centric برای قابل برنامه‌ریزی نمودن مراکز داده می‌باشد، درحالیکه VMware NSX با مجازی‌سازی شبکه و استفاده از فناوری شبکه همپوشان (network overlay) این کار را انجام می‌دهد. از دوجنبه متفاوت می‌توان به این رقابت نگاه کرد: مهندسی شبکه و مهندسی سیستم‌ها.

SDN یک فناوری نوپا است و برای راه‌اندازی آن استراتژی‌های متنوعی وجود دارد، اما در حال حاضر فروشندگان از رویکردی که به عنوان بهترین روش می‌شناسند استفاده می‌کنند. در VMware، این بدان معناست که با حرکت شبکه به سمت دنیای مجازی، تمرکز بر روی سخت‌افزار را کاهش دهیم. در مورد شرکت سخت‌افزاری عظیم سیسکو، به معنای تسلط در شبکه با استفاده از SDN است که علاوه بر یکپارچگی شدید با زیرساخت فیزیکی زیرین همچنان ما را قادر به مجازی‌سازی شبکه می‌سازد.

مهندسین شبکه با سیسکو راحتی بیشتری احساس می‌کنند چراکه چشم‌انداز آن hardware-centric است. یکی از ارکان استراتژی Cisco ACI، سوئیچ‌های سری Nexus 9000 است. مورد بعدی Application Virtual Switch می‌باشد که مبتنی بر Nexus 1000v است. مورد سوم نیز Application Policy Infrastructure Controller می‌باشد که ممکن است مورد علاقه مهندسین شبکه نباشد، اما نیازی نیست که از همان ابتدا پیاده‌سازی شود. مهندسین می‌توانند سوئیچ‌های جدید را در مد Nexus راه‌اندازی کنند تا کم کم با SDN انس بگیرند و می‌توانند اندکی بعد سوئیچ‌ها را به مد ACI تبدیل کنند. فقط در این زمان است که تیم‌های شبکه باید کنترلرهای جدید را برای مدیریت سوئیچ‌های Nexus 9000 پیاده‌سازی کنند.

از طرف دیگر مهندسین سیستم‌ها، با چشم انداز VMware راحتی بیشتری احساس می‌کنند، چراکه نوید مجازی‌سازی شبکه و کنترل مستقیم‌تری بر روی دنیای VMware و محصولات موجود شرکت خود را داده است. هنوز مانده است تا ببینیم کنترل شبکه به چه میزان به سمت نسخه NSX-centric در مراکز داده می‌رود، اما به قطع می‌توان گفت که برای مهندسین سیستم‌ها، کفه ترازو بیشتر به سمت VMware سنگینی می‌کند تا سیسکو.

Cisco ACI در بین مهندسین شبکه محبوب‌تر است

تقریبا مشخص است که انتخاب NSX یا ACI به بخش شبکه مرتبط است و سیسکو از این جنبه معتبرتر است. با Cisco ACI شما دو برتری خواهید داشت: سرعت‌های بالاتر و راحتی بیشتر. همچنین شما با دارا بودن فریمورک کنترلر با مدل‌هایی آشنا همچون XML، JSON و Python، رویکردی تکاملی به سمت SDN خواهید داشت.

در انتخاب بین سیسکو و VMware برای SDN، به نظر می‌رسد که NSX برای سردمداران شبکه خطری جدی تلقی می‌شود اما تجسم لحظه‌ای که در حوزه شبکه برای خرید NSX تصمیم‌گیری شود کمی دشوار است. با توجه به موارد مطرح شده به نظر می‌رسد که سیسکو جایگاه قوی‌تری نسبت به رویکرد NSX خواهد داشت.

منبع:

techtarget.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *