بومی‌سازی فناوری شبکه‌های نرم افزار محور (SDN) در ایران

بومی‌سازی فناوری شبکه‌های نرم افزار محور (SDN) در ایران

بومی‌سازی فناوری شبکه‌های  نرم افزار محور (SDN) در دستور کار مرکز تحقیقات مخابرات ایران قرار گرفت.

پاسخ به سوالی که ممکن است که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده باشد و برای ورود به دنیای SDN هنوز دچار تردید هستند.

احتمالا این خبر را شنیده اید که مرکز تحقیقات مخابرات ایران، بومی سازی فناوری شبکه‌های نرم افزار محور (SDN) را به عنوان زیرساخت بسیاری از فناوری‌های نوین مخابراتی مانند نسل پنجم موبایل و  اینترنت_اشیا، آغاز کرده است. در ادامه توجه شما را به گزارش خبرگزاری مهر در این زمینه جلب می کنیم.

با توجه به تحول در فناوری‌های شبکه و مرکز ثقل بودن شبکه ارتباطی در نقل و انتقال داده‌ها، همگام نشدن با این تحول، واگذاری بستر شبکه های ارتباطی کشور به شرکتها و برندهای خارجی را به همراه دارد. براین اساس همگام شدن با روند فناوری، علاوه بر آنکه موجب حفظ امنیت و استقلال شبکه داخلی (خودگردانی) می‌شود، صادرات این فناوری به بازار کشورهای در حال توسعه را نیز رقم خواهد زد.

با این حال، عدم وجود یک راه حل درست به نحوی که ابهامات را بر طرف کند، آماده نبودن محصولات SDN جهت جایگزینی، سردرگمی در خصوص توسعه شبکه‌ها با SDN، فقدان آموزش و عدم سازگاری و یکپارچگی کنترلرها از جمله مسائلی هستند که عدم توجه به آنها می‌تواند چالش برانگیز باشد. براین اساس این پروژه در پژوهشگاه ICT تدوین شده است.

در شبکه‌های امروزی، امکان نوآوری و اجرا کردن ایده‌های جدید به دلیل استفاده از شبکه‌های IP سنتی در زیرساخت اینترنت، کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است و پردازش و مسیریابی در این شبکه‌ها به عملکردی که توسط تجهیزات شرکت‌های سازنده دارند، محدود است.

محدودیت فناوری‌های شبکه‌های کنونی، پیچیدگی‌های منتهی به کاهش درآمد، فقدان مقیاس‌پذیری و وابستگی به فروشنده، از جمله مسائلی است که شبکه‌های فعلی با آن مواجه هستند و لذا راه‌حلی که در این زمینه‌ها ارائه شده، بکارگیری مفهومی به نام شبکه‌های نرم‌افزار محور (SDN) است که ایده اصلی آن، جداسازی قسمت‌های کنترلی از قسمت‌های ارسال داده است و در نتیجه این راهکار، می‌توان شبکه را برنامه‌پذیر کرد.
فناوری SDN، زیرساخت یا مکمل بسیاری از فناوری‌های نوین مخابراتی مانند نسل چهارم و پنجم موبایل، سرویس‌های ابری، اینترنت اشیاء یا IOT  و داده‌های بزرگ نیز بوده و برای دستیابی به این فناوری‌ها، قاعدتا نیاز به زیرساخت خاص، است.

و اما خبر جدید خبرگزاری مهر در آخرین روزهای مهر ماه امسال:

بومی‌سازی فناوری شبکه‌های نرم افزار محور/ نقشه راه تدوین می شود.

شبکه های نرم افزار محور هم اکنون در پلتفرم شبکه اپراتورهای ارتباطی به کار گرفته می شود و براین اساس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات) بومی سازی  این فناوری را در دستور کار قرار داده است.

در این زمینه جلسه هم اندیشی در خصوص تدوین نقشه راه، نیازمندی‌ها و ارائه برنامه اجرایی بومی سازی فناوری SDN با حضور نمایندگانی از اپراتورهای تلفن همراه، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، سندیکای صنعت مخابرات ایران، نمایندگان اپراتورهای اینترنتی (FCPها) و برخی اساتید دانشگاهی و خبرگان شرکت‌های خصوصی و دیگر فعالان حوزه SDN/NFV، برگزار شد.

در این جلسه اهداف، تعاریف، مزایا و چالش های شبکه های نرم افزاری تعریف شده و مبتنی بر مدیریت منطقی (software defined network ) مورد بررسی قرار گرفت و وضعیت جاری ایران و جهان، ارزیابی فناوری، چشم انداز و اهداف کلان مندرج در نقشه راه ارائه شد.

این هم اندیشی با هدف تهیه زیست بوم فناوری SDN/NFV برای دستیابی به کسب و کار موفق انجام می شود.

تدوین نقشه راه و برنامه اجرایی بومی سازی فناوری SDN‌ از سوی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال انجام است و تاکنون جلسات مختلفی برای بهره مندی از نقطه نظرات فعالان این بخش، برگزار شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *