OpFlex چیست؟

OpFlex

OpFlex چیست؟

یک پروتکل واسط جنوبی در SDN است که به منظور سهولت ارتباط بین کنترلر SDN و زیرساخت هایی مانند سوییچ و مسیریاب ها است و هدف آن ایجاد استانداردی است که باعث می‌شود سیاست ها روی سوییچ ها و مسیریاب فیزیکی و مجازی در محیط های multi-vendor به کار گرفته شوند.

OPFlex

OpFlex

بررسی اجمالی Cisco OpFlex

در ظاهر Cisco OpFlex بسیار شبیه OpenFlow به نظر می‌رسد؛ از آن جهت که استانداردی است که کنترلر را قادر می‌سازد با زیرساخت ها تعامل داشته باشد، اما از نظر میزان ظرفیت هایش کاملا متفاوت است. Cisco OpFlex در ابتدا روی سیاست ها تمرکز می‌کند در حالیکه OpenFlow تمام عملکردهای کنترلی شبکه را در کنترلر SDN متمرکز می‌کند.

Cisco بر این باور است که این تمرکز تمامی‌احتمالات برای bottleneck شدن شبکه را از بین می‌برد و با قرار دادن قسمتی از هوشمندی در بیرون از تجهیزات با استفاده از پروتکل های فعال شده شبکه انعطاف پذیری، در دسترس بودن و مقیاس پذیری بیشتری را پشتیبانی می‌کند.

اساسا، سیاست ها در محل ذخیره سازی سیاست متمرکز (centralized policy repository) در کنترلر تعریف می‌شوند و از پروتکل OpFlex برای ارتباط و اعمال آن سیاست ها در مجموعه ای از عناصر سیاست توزیع شده روی سوییچ ها، مسیریاب ها و غیره استفاده می‌شود. این پروتکل، ارتباط دو طرفه سیاست‌ها، رخدادها، آمار و نقص اطلاعات را فراهم می‌سازد در نتیجه تطبیق های احتمالی می‌توانند به منظور مواجهه با تغییرات در محیط حاصل شوند.
برای انجام این کار یک عامل باید در سوییچ ها و مسیریاب ها قرار گیرد تا پروتکل OpFlex را پشتیبانی کنند. در نتیجه Cisco روی یک عامل open source کار می‌کند که می‌تواند روی پلتفرم کار کند. در حال حاضر شرکت‌های Microsoft, IBM, F5, citrix, Red Hat, canonical و AVI Networks  تصمیم به تعبیه این عامل در راهکارهای خود گرفته‌اند.

تفاوت Cisco OpenFlow و Cisco OpFlex

مانند OpenFlow، OpFlex نیز برای ارتباط بین کنترلر مرکزی و تجهیزات شبکه طراحی شده است اما روش متفاوتی برای توزیع پیغام دارد. OpFlex کنترل سیاست را متمرکز می‌کند و برای ارسال کامند از پروتکل های کنترلی شبکه های سنتی و توزیع شده استفاده می‌کند، درحالیکه OpenFlow سطح کنترل شبکه را روی یک کنترلر SDN متمرکز می‌کند و می‌تواند کامندها را به تجهیزاتی که از طریق OpenFlow فعال شده اند ارسال نمایند.

یکی از بزرگترین مزایای OpenFlow سطحی از کنترل است که در اختیار توسعه دهندگان نرم افزار کنترلری شبکه قرار می‌گیرد که به موجب آن راحت تر می‌توان به معرفی و اختصاصی سازی خدمات پرداخت. اپراتورهای شبکه بجای اینکه مجبور شوند با یک فروشنده برای عملیاتی کردن یک ایده همکاری کنند، می‌توانند ویژگی هایی که می‌خواهند را می‌توانند بصورت نرم افزاری پیاده‌سازی کنند. این مزایا مواردی از دلایل رشد سریع OpenFlow و معرفی آن به عنوان یک استاندارد SDN می‌باشند.

در آوریل ۲۰۱۴، Cisco این پروتکل را در فرآیند استانداردسازی  IETF ثبت کرد.  چندین لیدر صنعتی مانند Microsoft , IBM, Cirtix , SunGard Availability Services بطور فعال روی فرآیند استانداردسازی کار می‌کنند که هدف این فعالیت ها افزایش تطبیق و شتاب‌گیری در نوآوری ها با استفاده از پروتکل Cisco OpFlex است.

منابع:

sdxcentral.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *