آشنایی با Cisco onePK

آشنایی با Cisco onePK

آشنایی با Cisco onePK

onePK (مخفف Open Network Environment Platform Kit) محصول شرکت سیسکو، ابزاری است که برنامه نویسان را قادر می سازد برنامه های کاربردی که به آسانی با محیط Cisco ادغام می شوند را توسعه دهند. Cisco ONE یک فریم ورک با قابلیت برنامه ریزی است که این امکان را برای کاربران به وجود می آورد که value network (یک پرسپکتیو تحلیلی تجاری است که توصیفی از منابع را فراهم می کند) خود را استخراج و سفارشی سازی کنند. ONE در مجموعه راهکارها و نامگذاری های Application Centric Infrastructure (ACI) قرار گرفته است.

Cisco OnePK برای کمک به کاربران به منظور دستیابی به اطلاعاتی که در شبکه آنها پنهان شده، طراحی شده است و کنترل مستقیم تری روی جریان ها و مسیرهای شبکه دارد. Cisco onePK کاربران را قادر می سازد تا شبکه را اختصاصی سازی کنند و برای آن برنامه بنویسند در نتیجه راحت تر با نیازهای تجاری و کاربردی که به سرعت تغییر می کنند، مطابقت پیدا می کند. Cisco onePK شامل مجموعه ای از APIهای(مخفف application programming interfaces) اختصاصی و کتابخانه های برنامه نویسی (programming library) است که قابلیت ایجاد اپلیکیشن های اختصاصی و تطبیق راحت آن با سخت افزارهای Cisco را برای برنامه نویسان بوجود می آورد.

هدف onePK فراهم کردن مجموعه ای کامل از API ها برای کمک به کاربران در راستای اهداف زیر است:

  1. افزایش قابلیت شبکه و تجهیزات، مانند ادغام در هم تنیده (tighter) با اپلیکیشن های نرم افزاری، ارکستراسیون بهتر و کنترل فریم ورک شبکه برای تولید و تحویل سریعتر خدمات و جابجایی بسته ها برای ارائه امنیت بیشتر برای مراکز داده و تامین کنندگان خدمات،
  2. وظایف خودکار، مانند پیکربندی و فعالیت های عملیاتی در دست اقدام.

معماری Cisco onePK از سه عنصر اصلی تشکیل شده است:

  1. لایه ارائه: کتابخانه های API را در خود گنجانده است که برنامه نویسان می توانند در اپلیکیشن های خود از آن استفاده کنند.
  2. زیرساخت API: دسترسی به توابع داخلی روی مسیریاب ها یا سوییچ ها را فراهم می سازد.
  3. کانال ارتباطی: کانالی سریع، امن و توسعه پذیر بین اپلیکیشن و عناصر شبکه برقرار می کند.

Cisco onePK همچنین به کاربران کمک می کند تا به اطلاعاتی که در نقاط عمیق تر شبکه قرار دارند دسترسی پیدا کنند که این امر از طریق ایجاد قابلیت دسترسی اپلیکیشن ها به ظرفیت ها و هوشمندی های سوییچ ها و مسیریاب های Cisco، دسترسی مستقیم یا غیر مستقیم به یک SDN Controller، مانند Cisco ONE Controller میسر می شود. به این دلیل که Cisco onePK در کنار سوییچ ها و مسیریاب های Cisco پشتیبانی می شود، Cisco onePK می تواند با زبان های مختلفی بکار گرفته شود که به توسعه دهندگان اجازه می دهد با هر کدام که راحت تر هستند کار کنند.

Cisco انجمنی را در کنار onePK تشکیل داده است که به کاربران کمک می کند تا از کتابخانه بهره مند شوند. DenVet وب سایتی است که امکاناتی مانند software development kits (SDKs) و مستندات را ارائه می کند و کارگاه آموزشی تک مرحله ای برای برنامه نویسان فراهم می کند تا بیشتر در مورد onePK و چگونگی بکارگیری آن در شبکه های خود بیاموزند.

onePK را به سه طریق می توان  توسعه داد:

  1. Process Hosting: با کمک LXC (مخفف کلمه Linux Containers) که یک متد مجازی سازی سطح سیستم عامل است، می توان میزبانی اپلیکیشن های روی شبکه را بر عهده گرفت.
  2. Blade Hosting: یک سرور blade (سرور blade سروری است که از نظر فضا و مصرف انرژی بهینه سازی شده تا فضای کمتری را اشغال کرده و انرژی کمتری را مصرف کند.) با شاسی (Chassis) یا پورت یکسان، میزبان اپلیکیشن خواهد بود.
  3. Encode Hosting: یک کامپیوتر شخصی (دسکتاپ یا لپ تاپ) میزبانی اپلیکیشن را برعهده خواهد گرفت.

cisco-onepk-deployment-options

 

 

دانلود نسخه PDF

منبع:

www.sdxcentral.com

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *