انواع API در برنامه‌های کاربردی SDN

انواع API در برنامه‌های کاربردی SDN

برنامه‌های کاربردی SDN و معماری کنترلر فلادلایت

معماری کنترلر فلادلایت

 

کنترلر فلادلایت تنها یک کنترلر اوپن فلو نیست.  بلکه یک کنترلر با مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی است که بر روی آن پیاده‌سازی شده‌اند.

کنترلر فلادلایت شامل مجموعه‌ای از قابلیت‌ها برای کنترل و مدیریت شبکه‌های اوپن فلو می‌باشد و برنامه‌های کاربردی آن ویژگی‌های مورد نیاز کاربر را برآورده می‌کند. شکل فوق ارتباط بین کنترلر فلادلایت، اپلیکیشن‌هایی که به عنوان ماژول جاوا نوشته شده اند، و اپلیکیشن‌هایی که بر روی REST API نوشته شده اند را نشان می‌دهد.

به طور کل در این کنترلر می‌توان برنامه‌های کاربردی را به دو دسته تقسیم نمود:

  • برنامه‌های کاربردی REST ( یا REST Applications)
  • و برنامه‌های کاربردی JAVA API.

دسته اول برنامه‌های کاربردی شامل مواردی می‌شوند که می‌توان به طور مثال با زبان پایتون یا هر زبانی برای کنترلر برنامه نوشت و با واسط REST آن را به کنترلر متصل نمود. ویژگی‌های کلی این برنامه که به ذهن بنده خطور می‌کند رو ذکر می‌کنم:

  • امکان نوشتن برنامه برای کنترلر به زبان دلخواه
  • انعطاف‌پذیری در انتقال برنامه کاربردی از یک VM به VM دیگر بدون جابجایی کنترلر
  • امکان توسعه راحت‌تر برنامه‌های کاربردی و مهاجرت از یک کنترلر به کنترلر دیگر در آینده (مثلا از pox به floodlight)
  • و …

 

برنامه‌های کاربردی JAVA API (در کنترلر فلادلایت) شامل ماژول‌ها (یا کلاس‌های) جاوا می‌شود که درون پروژه فلادلایت اضافه می‌کنیم تا به کاربرد مدنظرمان دست پیدا کنیم. به طور مثال این کنترلر ماژولی برای سیستم تشخیص نفوذ (یا IDS) ندارد. بدین منظور ما می‌توانیم یک یا چند کلاس جاوا تحت یک ماژول بنویسیم تا این قابلیت ایجاد شود.

به طور خلاصه می‌توان گفت که در کنترلرهای مختلف رابط‌های مختلفی برای نوشتن برنامه‌های کاربردی SDN ممکن است وجود داشته باشد و آگاهی از آن‌ها می‌تواند به درک بهتر برنامه‌نویسی SDN کمک کند. پس بهتر از قبل از شروع از معماری کنترلر انتخابی آگاهی پیدا کنیم.

با ما همراه باشید…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *