تفاوت بین NFV و VNF چیست؟

برخی از متخصصین شبکه از واژه‌های VNF و NFV به جای هم استفاده می‌کنند (به اشتباه) که می‌تواند موجب سردرگمی شود؛ اما مطابق با NFV specs  (یکی از مستندات موسسه ETSI- موسسه استاندارد مخابراتی اروپا)‌ به وضوح مشخص می‌شود که این دو اصطلاح مرتبط هستند ولی معانی متفاوتی دارند.

فانکشن شبکه (Network Function) چیست؟

این اصطلاح به معنای مولفه‌ای از یک زیرساخت شبکه است که عملکرد مشخصی دارد، مانند intrusion detection، intrusion prevention یا routing. در گذشته این فانکشن‌های شبکه به عنوان physical appliance پیاده‌سازی می‌شدند که نرم‌افزار با سخت‌افزار خاص منظوره‌ای در هم تنیده بود. این توابع شبکه فیزیکی نیاز به نصب دستی در شبکه دارند که موجب ایجاد چالش‌های عملیاتی و مانع استقرار سریع توابع جدید شبکه می‌شود.

تابع مجازی شبکه (VNF) چیست؟

یک VNF، پیاده‌سازی یک Network Function با استفاده از نرم‌افزار است که این نرم‌افزار از سخت‌افزار زیرین جداسازی شده است. این امر می‌تواند سبب ایجاد شبکه‌های چابک، با کاهش در هزینه‌های نگهداری و پیاده‌سازی (Opex و Capex) می‌شود.

مجازی سازی توابع شبکه (NFV) چیست؟

در مقابل، به اجرای توابع شبکه software-defined بصورت مستقل از پلتفرم‌های سخت‌افزاری خاص، NFV  گفته می‌شود. شکل زیر معماری سطح بالای فریمورک NFV را نشان می‌دهد. با توجه به شکل زیر، می‌توان دریافت که VNF زیر مجموعه و در واقع یکی از اجزای تشکیل‌دهنده NFV می‌باشد.

 

معماری سطح بالای فریمورک NFV

معماری سطح بالای فریمورک NFV

تفاوت بین NFV و VNF چیست؟
امتیاز دهید

(2) دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *