اهمیت SDN در صنعت


شبکه‌های نرم افزاری تعریف شده،‌ شبکه‌های نرم افزار محور، شبکه‌های مبتنی بر نرم افزار و غیره عناوینی هستند که به عنوان معادل فارسی برای Software Defined Networking یا SDN مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زمینه SDN و تحت این عنوان از سال ۲۰۰۸ مقالاتی مطرح شده ولی ایده اصلی این شبکه‌ها که جداسازی سطح کنترل از سطح داده می‌باشد سال‌ها قبل بیان شده است. با استانداردسازی پروتکل OpenFlow به عنوان واسط بین کنترل‌کننده و سوئیچ‌ها، این معماری با سرعت بسیاری شروع به پیشرفت کرده و هم اکنون که در اواخر سال ۲۰۱۵ هستیم به بلوغ کافی رسید و تا مرحله تجاری شدن نیز پیش رفته است.

هرچند که SDN و OpenFlow به عنوان یک کار آزمایشی شروع شدند ولی طی چند سال گذشته توسعه‌ی قابل توجهی در صنعت داشته و بیشتر فروشندگان سوئیچ های تجاری در حال حاضر از پروتکل OpenFlow در تجهیزاتشان پشتیبانی می‌کنند. سرعت توسعه‌ی SDN به قدری زیاد بوده که موجب تاسیس ONF توسط گوگل، فیسبوک، یاهو، مایکروسافت، Verizon و Deutsche Telekom با هدف اصلی توسعه‌ی SDN با استفاده از استانداردهای متن‌باز شده است. نکته قابل بحث در  SDN قابلیت مقیاس‌پذیری و گسترش آن است؛ چرا که جداسازی منطقی بین بخش کنترلی و بخش روانه‌سازی، منجر به استفاده از یک کنترلر متمرکز فیزیکی (Physicaly Centralized) خواهد شد.

ایده‌ی SDN از یک کار دانشگاهی به یک موفقیت تجاری مبدل گشته است و SDN به طور آزمایشی در بسیاری از شبکه‌های بزرگ دنیا از جمله شبکه بین مراکز داده گوگل مورد تست و ارزیابی قرار گرفته و موفقیت خودش را نشان داده است. به عنوان مثال، گوگل یک شبکه‌ی نرم‌افزاری تعریف شده برای اتصال مراکز داده‌‌ی خود در سراسر جهان ایجاد کرده است. این شبکه به مدت سه سال در حال اجرا بوده است و کمک زیادی به بهبود وضعیت شبکه و کاهش هزینه‌های این شرکت نموده است. گوگل با بکارگیری سوئیچ‌های SDN توانست بهره‌وری لینک‌هایش را از حدود ۳۰-۴۰٪ به نزدیک ۱۰۰٪ برساند!

شرکت HP در زمینه تولید اپلیکیشن برای SDN از سایرین پیشی گرفته و اولین فروشگاه اپلیکیشن SDN را در دنیا راه‌اندازی کرده است. نکته جالب این است که بسیاری از اپلیکیشن‌ها برای کاربرانی که از کنترل‌کننده شرکت HP تحت عنوان HP VAN SDN Controller استفاده می‌کننده رایگان است.

در حال حاضر شرکت‌های بسیاری سوئیچ SDN تولید کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به HP، Cisco، Juniper، Big Switch Networks و غیره اشاره کرد. لازم به ذکر است که هریک از این کمپانی‌ها در زمینه تولید کنترل‌کننده نیز بسیار فعال می‌باشند. به طور مثال شرکت Big Switch Networks کنترل‌کننده Floodlight را یه صورت متن‌باز ارائه داده است و کنترل‌کننده تجاری آن تحت عنوان Big Switch Controller که نسخه تجاری Floodlight می‌باشد. t.me/SDNCentral

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *