آموزش پایتون – قسمت ۱ (معرفی پایتون)

پایتون چیست؟

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی شی گرا، سطح بالا و مفسر رایگان است که بر روی انواع سیستم عامل‌های یونیکس، مک و ویندوز ۲۰۰۰ به بالا قابل اجرا شدن می‌باشد. با توجه به ویژگی‌های سینتکسی و نیز نوع متغیر پویا (dynamic typing) می‌تواند برای اسکریپت نویسی و توسعه سریع اپلیکیشن ایده‌آل باشد. پایتون از ماژول‌ها، استثنائات، نوع متغیر پویا (dynamic typing)، انواع داده پویای بسیار سطح بالا و کلاس‌ها استفاده می‌کند.

ویژگی‌های python

متن باز: python یک نرم افزار متن باز و برای عموم در دسترس می‌باشد.

یادگیری آسان: زبان محبوب (اسکریپتی)، سینتکس واضح و آسان، بدون نیاز به مشخص نمودن نوع متغیر (مثلا a=10 و نه int a =10)، مدیریت خودکار حافظه، انواع داده و عملیات سطح بالا، طراحی شده برای خواندن (سینتکس مشابه با انگلیسی) و نوشتن سریع (کوتاهتر از زبان‌هایی مثل C، C++ و Java).

زبان سطح بالا: زبان سطح بالا (نزدیکتر به انسان) به زبانی گفته می‌شود که از زبان ماشین (مانند زبان‌های اسمبلی) از نظر مفهومی بالاتر باشد. پایتون همانند C، C++، Perl و Java یک مثال از زبان سطح بالا می‌باشد که بهینه‌سازی آن در سطح پایین صورت می‌پذیرد.

قابل حمل (پرتابل): زبان‌های برنامه نویسی سطح بالا قابل حمل می‌باشند یعنی می‌توانند بر روی سخت‌افزارها و پلتفرم‌های نرم افزاری بسیاری بدون تغییر و یا با تغییر اندکی در سورس کد اجرا شوند. پایتون پرتابل است و می‌تواند بر روی Linux، Windows، Macintosh، Solaris، FreeBSD، OS/2، Amiga، AROS، AS/400 و موارد دیگر اجرا شود.

شی گرا: پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرا می‌باشد و دارای ویژگی‌های کاملی از جمله classes، inheritance، Objects و overloading می‌باشد.

پایتون یک زبان تعاملی است: پایتون دارای یک کنسول تعاملی می‌باشد که شما می‌توانید با استفاده از یک CLI به طور مستقیم با مفسر در تعامل باشید و به نوشتن و تست برنامه‌های خود بپردازید. این مورد برای برنامه‌نویسی ریاضی مفید می‌باشد.

تفسیر: برنامه‌های پایتون تفسیر می‌شوند، سورس کد را به عنوان ورودی دریافت می‌کند و سپس هر عبارت را کامپایل (به بایت کد پرتابل) و درجا اجرا می‌نمایند. نیازی به کامپایل و linking نمی‌باشد.

توسعه پذیر: پایتون اغلب به یک زبان “چسب” اطلاق می‌شود بدین معنا که قادر از در محیط‌های چند زبانه کار کند. مفسر پایتون به سادگی قابل توسعه است و می‌تواند از توابع و ماژول‌های نوشته شده به زبان‌های C/C++/Java استفاده کند.

کتابخانه‌ها: دیتابیس‌ها، سرویس‌های وب، شبکه‌بندی (networking)، پکیج‌های عددی، واسط کاربری گرافیکی، گرافیک‌های سه بعدی و غیره.

استفاده از پایتون ساده است

یک برنامه ساده که به زبان‌های C++، C، Java و Python نوشته شده است. همه برنامه‌های عبارت “Hello world” را چاپ می‌کنند.

برنامه ++C:

#include <iostream><br>  
int main()   
  {  
    std::cout << "Hello World" << std::endl;  
    return ۰;  
  }  

برنامه C:

#include <stdio.h>  
int main(int argc, char ** argv)   
  {  
    printf(“Hello, World!\n”);   
  }  

برنامه Java:

public class Hello  
 {  
   public static void main(String argv[])  
      {  
        System.out.println(“Hello, World!”);  
      }  
 } 

برنامه Python:

print ( "Hello World")

 

قسمت دوم آموزش پایتون

 

منبع:

tutorialspoint

آموزش پایتون – قسمت ۱ (معرفی پایتون)
میانگین 5 امتیاز از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *