معرفی راهکار SDN شرکت مایکروسافت برای اسکایپ


امروز قصد داریم یکی از کاربردهای جالب SDN را که شما هم ممکن است از آن استفاده کرده باشید را معرفی کنید. بله، راهکار شرکت مایکروسافت برای مانیتورینگ و تنظیم کیفیت سرویس شبکه اسکایپ. نکته جالب این راهکار اپلیکیشن مکملی است که می‌بایست در کنار اپلیکیشن Skype for Business نصب شود و این اپلیکیشن وظیفه ارسال اطلاعات تکمیلی به سمت کنترلر را بر عهده خواهد داشت. درست فکر می‌کنید 🙂 رایانه شخصی شما به عنوان لایه اپلیکیشن در معماری SDN عمل می‌کند. به عبارتی دیگر امروزه SDN به میزانی از رشد و تکامل رسیده است که حتی کاربران شبکه نیز تا حد زیادی و بعضا بصورت ناخودآگاه به استفاده از آن گرایش یافته‌اند. از این رو در ادامه این بحث قصد داریم شما را با یکی از اپلیکیشن ­های جالب محیط SDN آشنا کنیم.

 Microsoft Skype for Business SDN Interface

Microsoft Skype for Business SDN Interface، یک برنامه کاربردی است که شما می‌توانید در رایانه شخصی خود نصب کنید و مکمل برنامه Microsoft Skype for Business می‌باشد و در کنار آن می‌بایست نصب شود. این برنامه، واسطی (interface) بین رایانه مشترک اسکایپ و کنترلرهای شبکه یا سیستم‌های مدیریت شبکه اسکایپ می‌باشد تا داده‌های مرتبط با تماس‌ و کیفیت آن، به منظور مانیتورینگ و آنالیز ترافیک شبکه توسط شرکت اسکایپ دریافت شود. این داده‌ها با هدف بهینه‌سازی کیفیت مدیا استریم (media stream) برنامه Skype for Business صورت می‌پذیرید.

Microsoft Skype، یک واسط برنامه نویسی نیست، و در واقع یک واسط RESTful می‌باشد که بر روی رایانه‌های مشترکین اسکایپ نصب می‌شود و این امکان فراهم می‌شود تا اطلاعات مربوط به تماس‌های فعال و کیفیت انتها به انتهای (end-to-end) مدیا استریم‌ها را دریافت کند.

اطلاعات دریافت شده برای شناسایی، تشخیص و رفع مشکلات کیفیت و کارایی در محیط Skype for Business یا زیر ساخت شبکه‌ای که از آن استفاده می‌کند استفاده می‌شود. متریک‌های کیفیت به منظور همبستگی با اطالعات مشاهده شده توسط زیرساخت شبکه، هم­چنین سایر تماس‌ها، دیوایس‌ها و نقاط انتهایی (endpoints) هستند. از جمله اهداف واسط SDN شامل موارد زیر می­ باشد:

  • تشخیص بهتر عیوب (Superior diagnostics)
  • کیفیت سرویس پویا (Dynamic QOS)
  • مسیریابی هوشمند  (Intelligent routing)

هدف نهایی، ارائه اطلاعات کیفیت را تا حد امکان بصورت بلادرنگ فراهم کنیم  (اگر چه تضمینی وجود ندارد). این امر علیرغم اینکه جمع‌آوری اطلاعات برای تجزیه و تحلیل بلند مدت را میسر می‌کند، سبب مسیریابی بلادرنگ و تشخیص تماس­‌های پیش رو نیز می‌شود.

شکل زیر معماری SDN  را در سیستم اسکایپ نشان می‌دهد که همانطور که مشاهده می‌کند ارتباط اپلیکیشن Skype با کنترلر از طریق واسط شمالی یا NorthBound Interface می‌باشد که همانطور که پیش تر نیز اشاره شده است این واسط RESTful می‌باشد.

جهت دانلود رایگان Microsoft Skype for Business SDN Interface می‌توان از  این لینک استفاده نمایید.

منبع:

microsoft.com t.me/SDNCentral

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *