اوبونتو 18.04 – تاریخ انتشار، ویژگی‌ها، نصب و …


بررسی ubuntu 18.04

این مقاله ممکن است به مرور بروزرسانی شود.

سیستم عامل Ubuntu 18.04 LTS با نام Bionic Beaver، در تاریخ 26 آوریل 2018 (6 اردیبهشت 1397) منتشر شد. هر نسخه از سیستم عامل اوبونتو به اصطلاح یک code name دارد که برای این نسخه “Bionic Beaver” انتخاب شده است. Beaver به معنای “سگ آبی” و Bionic به معنای  “به کار گذاشتن اعضای ساختگی در بدن”، “(در داستان های تخیلی علمی) دارای اندام مصنوعی (که به شخص نیروی خارق العاده می دهد)”،” وابسته به زیست سازه شناسی”، “بیونیک” و “مرد زیست سازه ای” می‌باشد و Bionic Beaver را می‌توان سگ آبی بایونیکی یا سگ آبی زیست‌سازه‌ای یا سگ آبی ابرقدرتمند ترجمه کرد. در این مقاله قصد داریم ویژگی‌های کلیدی این نسخه از سیستم عامل اوبونتو را مطرح کنیم. اما قبل از ورود به بحث اصلی به چند سوالی که ممکن است برای شما مطرح شده باشد پاسخ می‌دهیم:

1- فلسفه اعدادی که برای نسخه‌های مختلف اوبونتو انتخاب می‌شود چیست؟

شاید برای شخصی که کمی با اوبونتو آشنایی داشته باشد این سوال مطرح شود: عددی که به عنوان نسخه این سیستم عامل بیان می‌شود چه معنایی دارد؟ قسمت اول (عدد 18) بیانگر سال 2018 و قسمت دوم (04) بیانگر ماه چهارم یعنی آوریل می‌باشد. لازم به ذکر است که هر سال دو نسخه از سیستم عامل اوبونتو در ماه‌های چهارم و دهم منتشر می‌شود(یعنی هر 6 ماه)؛ با این توضیحات باید منتظر انتشار Ubuntu 18.04 در ماه آوریل سال 2018 باشیم.

2- معنی LTS چیست؟

سوال بعدی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد عبارت کوتاه شده LTS است. LTS مخفف Long-Term Support  می‌باشد و به نسخه‌هایی از یک نرم افزار گفته می‌شود که پشتیبانی طولانی‌تری دارند.در اوبونتو نسخه‌هایی که LTS باشند ساپورت طولانی‌تری دارند ولی نسخه‌هایی که در انتهای آن‌ها LTS قید نشده باشد ساپورت چند ماهه خواهند داشت. بطور مثال Ubuntu 17.10 ساپورت ده ماهه دارد ولی Ubuntu 18.04 LTS ساپورت 5 ساله! یعنی تا 5 سال می‌توانید آپدیت‌های امنیتی را دریافت کنید.

3- انتشار نسخه‌های LTS اوبونتو در چه تاریخهایی می‌باشد؟

نکته دیگری که مطرح است زمان انتشار نسخه‌های LTS می‌باشد. نسخه‌های LTS هر دوسال یکبار در ماه چهارم میلادی منتشر می‌شوند. به این ترتیب نسخه LTS بعدی 20.04 خواهد بود.

4- فلسفه نامگذاری نسخه‌ها (code name ها) در اوبونتو بر چه اساسی است؟

ساختاری که هم اکنون وجود دارد براساس نام یک جانور به همراه یک صفت می‌باشد. مثلا نام اولین نسخه اوبونتو Warty Warthog که Warthog نام جانور (نوعی خوک وحشی در صحرای آفریقا)  و Warty صفت آن (به معنای زگیلی!) می‌باشد. از نسخه 6.06 به بعد نامگذاری‌ها براساس حروف الفبا جلو می‌رود. مثلا نام اوبونتو 17.10، Artful Aardvark می‌باشد پس طبق روال ubuntu 18.04 باید با حروف اول B آغاز شود که این اتفاق افتاد (Bionic Beaver). برای مشاهده اسامی تمامی نسخه‌های اوبونتو به این لینک مراجعه کنید.

5- در اوبونتو 18.04 دیگر خبری از i386 برای پردازنده‌های 32 بیتی نیست؛ علت چیست؟

ممکن است در جریان باشید که در اوبونتو 17.10 پشتیبانی از سیستم‌های 32 بیتی برای نسخه دسکتاپ متوقف شد ولی برای نسخه سرور فایل img موجود است (در این لینک می‌توانید مشاهده کنید). اما در اوبونتو 18.04 دیگر نه برای دسکتاپ و نه برای سرور امکان نصب بر روی سیستم‌های 32 بیتی وجود نخواهد داشت.

راهکار: شما می‌توانید برای سیستم‌های 32 بیتی از لوبونتو (Lubuntu)، زوبونتو (Xubuntu) یا کوبونتو (Kubuntu) که نسخه‌هایی از اوبونتو هستند که برای سیستم‌هایی با سخت‌افزار پایین‌تر بهینه شده‌اند استفاده کنید. اگرچه امکان دانلود نسخه 64 بیتی  نیز وجود دارد.

6- تفاوت نسخه دسکتاپ (Desktop) و سرور (Server) در اوبونتو چیست؟

تفاوت اصلی و بارز نبود GUI در نسخه سرور می‌باشد. در شکل زیر تصویری از مقایسه اوبونتو سرور و اوبونتو دسکتاپ ارائه شده است.

مقایسه اوبونتو سرور و اوبونتو دسکتاپ

مقایسه اوبونتو سرور و اوبونتو دسکتاپ

ویژگی‌های جدید اوبونتو 18.04

برگردیم به بحث اصلی که Ubuntu 18.04 LTS هست. ویژگی‌هایی که در ابتدا جلب توجه می‌کند تصویر پس‌زمینه پیش‌فرض آن که تصویر سگ آبی در آن درج شده است می‌باشد. این تغییر ناچیز برای یک کاربر همیشگی اوبونتو بسیار جلب توجه می‌کند. شما می‌توانید تصویر پیش‌فرض Ubuntu 18.04 را در فرمت 8K در این لینک مشاهده و دانلود کنید.

تصویر پس‌زمینه پیش‌فرض در اوبونتو 18.04

تصویر پس‌زمینه پیش‌فرض در اوبونتو 18.04

1- GNOME 3.28

ممکن است بدانید که برای اوبونتوی دسکتاپ دیگر از Unity بصورت پیش‌فرض استفاده نمی‌شود.در Ubuntu 17.10 از یک GNOME اختصاصی استفاده شده است (نسخه 3.28). این روند همچنان برای ubuntu 18.04 نیز برقرار است.

GNOME در اوبونتو 17.10

GNOME در اوبونتو 17.10

2- سریع‌تر شدن زمان بوت

کانونیکال متعهد شده است که زمان بوت شدن را در Ubuntu 18.04 بهبود ببخشد. با استفاده از ویژگی‌های systemd، با شناسایی گلوگاه‌ها سرعت بوت شدن بایونیک افزایش می‌یابد.

3- اضافه شدن قابلیت جدید نصب (minimal installation)

در فرآیند نصب Ubuntu 18.04 گزینه جدیدی با نام ‘minimal installation‘ اضافه شده است که برای شما یک اوبونتوی تمیز نصب می‌کند. به این معنا که اپلیکیشن‌های متداول را برای شما نصب نمی‌کند و شما فقط یک مرورگر وب و برخی امکانات کاربردی را در اختیار خواهید داشت و می‌توانید پس از نصب سیستم عامل خودتان اپلیکیشن‌های مورد نیازتان را نصب کنید. مثلا اوبونتو بطور پیش‌فرض از VLC به عنوان مالتی مدیا پلیر استفاده می‌کند ولی اگر گزینه minimal installation را انتخاب کنید می‌توانید پس از اتمام نصب خودتان بصورت دستی مالتی مدیا پلیر مورد علاقه تان را نصب کنید.

گزینه Minimum installation در Ubuntu 18.04

گزینه Minimum installation در Ubuntu 18.04

4- اپلیکیشن‌های پیش‌فرض جدید

سال گذشته اوبونتو یک نظرسنجی برگزار نمود و از کاربران خواست در مورد اپلیکشن‌های پیش‌فرض Ubuntu 18.04 اظهار نظر کنند. نتایج زیر بعد از چند هفته با شرکت 15000 کاربر به اتمام رسید:

اپلیکیشن‌های با امتیاز بالادسته‌بندی
 Mozilla Firefoxمرورگر
 VLCپخش‌کننده ویدیو
 Visual Studio CodeIDE
 Kdenliveویرایشگر ویدیو
Open Broadcaster Software (OBS)ضبط‌کننده صفحه
Thunderbirdکلاینت ایمیل
geditویرایشگر متن
LibreOffice Office Suite
VLCپخش‌کننده موزیک
Shotwellنمایش‌دهنده تصویر
 GNOME Terminal  ترمینال
Evinceخواندن فایل PDF
Gimpویرایشگر تصویر
Pidgin IRC/IM
 GNOME Calendar تقویم

5- استفاده از PPA ساده‌تر شده است

در نسخه‌های قبلی اوبونتو نصب برنامه‌ها با استفاده از PPA نیاز به 3 خط دستور بود اما در Ubuntu 18.04 این کار با دو دستور انجام می‌شود:

قبل از Ubuntu 18.04

sudo add-apt-repository ppa:ppa-url
sudo apt update
sudo apt install app

بعد از Ubuntu 18.04

sudo add-apt-repository ppa:ppa-url
sudo apt install app

6- کرنل لینوکس 4.15

Ubuntu 18.04 قرار بود در ابتدا کرنل لینوکس نسخه 4.14 LTS  داشته باشد اما بعدا تصمیم گرفته شد که از نسخه 4.15 در Bionic Beaver استفاده شود.

7- استفاده از Xorg به عنوان display server پیش‌فرض

بار دیگر از Xorg به عنوان display server پیش‌فرض استفاده شده است.

8- تغییرات جزئی در فایل منیجر Nautilus

پنل سمت چپ مشکی شده است و نمایش آیکن‌ها بصورت ستونی مجزا در سمت چپ تغییر یافته است.

تغییرات جزئی در فایل منیجر Nautilus در اوبونتو 18.04

تغییرات جزئی در فایل منیجر Nautilus در اوبونتو 18.04

9- اوبونتو اطلاعاتی در مورد کارکرد سیستم جمع‌آوری خواهد کرد (تا زمانی که آن را متوقف نکنید)

Ubuntu 18.04 اطلاعاتی در مورد کارکرد سیستم جمع‌آوری خواهد کرد مگر اینکه تصمیم به غیرفعال سازی آن نمایید. در زیر داده‌هایی که Ubuntu 18.04 جمع‌آوری می‌کند لیست شده است:

  • نسخه و flavor اوبونتویی که شما نصب کردید
  • آیا در حین نصب اینترنت شما وصل بوده است
  • آمار سخت‌افزاری CPU، RAM، GPU و غیره
  • کارخانه سازنده دستگاه
  • کشور شما
  • مدت زمان نصب کامل اوبونتو
  • آیا لاگین خودکار را انتخاب کردید، کدک‌های شخص ثالث نصب کردید، در حین نصب آپدیتی دانلود کردید یا خیر
  • Disk layout
  • سرویس Ubuntu Popcon که بدنبال یافتن میزان محبوبیت اپلیکیشن‌ها و پکیج‌ها می‌باشد
  • گزارشات کرش

این داده‌ها جمع‌آوری می‌شود و برای اهداف آماری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

10- نصب‌کننده جدید برای Ubuntu 18.04 نسخه سرور

پیش از این، اوبونتو از نصب‌کننده متنی دبیانی برای نسخه‌های سرور استفاده می‌کرد. اما در اوبونتو سرور 18.04‌ از نصب‌کننده subiquity جدید استفاده خواهد شد.

نصب‌کننده جدید subiquity در اونتو سرور 18.04

نصب‌کننده جدید subiquity در اونتو سرور 18.04

11- پشتیبانی از اموجی‌های رنگی  ???

در نسخه‌های قبلی اوبونتو از اموجی‌های مونوکروم (سیاه و سفید) پشتیبانی می‌شد که خوشبختانه در اوبونتو 18.04 بطور پیش‌فرض از اموجی‌های رنگی پشتیبانی می ‌شود و شما دیگر نیازی به نصب اپلیکیشن‌های شخص ثالث برای این کار نخواهید داشت. این قابلیت با استفاده از فونت Noto Color Emoji فراهم شده است.

دانلود Ubuntu 18.04  نهایی

نسخه نهایی اوبونتو 18.04 منتشر شده است. شما می‌توانید از طریق این لینک آن را دانلود و نصب کنید.

ارتقای سیستم فعلی به Ubuntu 18.04

اگر شما در حال حاضر بر روی سیستمتان اوبونتو دارید ممکن است بخواهید بدون نصب مجدد سیستم عامل به Ubuntu 18.04 ارتقا انجام دهید. با توجه به نسخه اوبونتوی فعلی خود یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

1- ارتقا از Ubuntu 14.04 LTS به Ubuntu 18.04 LTS

شما نمی‌توانید به طور مستقیم از Ubuntu 14.04 LTS به Ubuntu 18.04 LTS آپگرید کنید. شما ابتدا باید از 14.04 به 16.04 و سپس به 18.04 آپگرید کنید.

برای اینکه از نسخه‌های جدیدتر مطلع شوید در قسمت Software and Updates سربرگ سوم گزینه “notify me for a new Ubuntu version” بر روی “For log-term support versions”تنظیم شده باشد.

2- ارتقا از Ubuntu 16.04 به Ubuntu 18.04

اگر شما از Ubuntu 16.04 که LTS است استفاده می‌کنید شما به محض انتشار Ubuntu 18.04 از آن مطلع نمی‌شوید. کانونیکال ترجیح می‌دهد بعد از یک ماه نسخه جدید LTS را به شما اطلاع دهد.

دلیل این امر اصلاح باگ‌های پیش پا افتاده در انتشار اولیه می‌باشد که بعد از یک ماه برطرف می‌شود. به زبان ساده‌تر اغلب سیستم‌های Ubuntu 16.04 زمانی که Ubuntu 18.04.1 منتشر شود از آن مطلع می‌شوند. فقط کافی است که مطمئن شوید که در قسمت Software and Update سربرگ سوم گزینه “notify me for a new Ubuntu version” بر روی”For log-term support versions” تنظیم شده باشد.

3- ارتقا به اوبونتو 18.04 از اوبونتو 15.10، اوبونتو 16.10 و اوبونتو 17.04

شما نباید دیگر از نسخه‌های 15.10، 16.10 و 17.04 استفاده کنید چون عمر آن‌ها به پایان رسیده است. بدین معناست که شما هیچ آپدیت امنیتی و سیستمی دریافت نخواهید کرد. اگر شما از Ubuntu 17.04  استفاده می‌کنید در ابتدا باید به 17.10 و سپس به 18.04 ارتقا دهید. اما این کار توصیه نمی‌شود و پیشنهاد ما این است که دوبار آپگرید نکنید و از داده های مهمتان پشتیبان تهیه کنید و یک Ubuntu 18.04 تازه نصب کنید.

اگر شما از اوبونتو 15.10، 16.10 یا نسخه‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کنید ارتقا به 18.04 کار طاقت فرسایی خواهد بود. چون نسخه بالاتر آن ها EOL شده است و شما باید مخازن را بصورت دستی تغییر دهید.

معمولا این کار برای اغلب افراد سخت می‌باشد و توصیه ما نصب اوبونتو 18.04 تازه می‌باشد.

4- ارتقا از اوبونتو 17.10 به اوبونتو 18.04

اگر شما کاربر اوبونتو 17.10 باشید از نسخه‌های بتا و نهایی اوبونتو 18.04 مطلع خواهید شد. همچنان توصیه می‌کنم منتظر انتشار نسخه نهایی در تاریخ 26 آوریل (6 اردیبهشت) باشد.

منابع:

https://wiki.ubuntu.com/DevelopmentCodeNames

https://itsfoss.com/ubuntu-18-04-release-features

https://wiki.ubuntu.com/Releases

https://www.omgubuntu.co.uk/2017/11/ubuntu-finally-long-last-time-support-color-emoji

https://thishosting.rocks/ubuntu-18-04-new-features-release-date/

 

اوبونتو 18.04 – تاریخ انتشار، ویژگی‌ها، نصب و …
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *