برای شبکه های سلولی نسل ششم (6G) آماده شوید


شبکه سلولی نسل ششم

برای شبکه های سلولی نسل ششم (شبکه 6G) آماده شوید: با سرعت ۱ ترابیت بر ثانیه، تاخیر ۱ میکروثانیه و AI بهینه شده

محققان در فنلاند به دنبال نسل بعدی ارتباطات، با سرعت ۱ ترابیت بر ثانیه می باشند!

ممکن است بگویید 5G هنوز در دسترس نمی‌باشد ولی جالب است بدانید تحقیقات در مورد نسل بعدی شبکه های سلولی آغاز شده است. شاید برای کسانی که هنوز به سختی می‌توانند سیگنال 4G را دریافت کنند بسیار عجیب بنظر برسد که اولین نسخه تجاری 5G اواخر امسال در آمریکا راه اندازی می‌شود.

آسیا، اروپا و انگلستان نیز در ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به 5G (نسل جدیدی از فناوری سیار، با سرعت خیلی بالا، ظرفیت بیشتر و تاخیر بسیار کم) می‌پیوندند. این ویژگی ها امکان استفاده از اپلیکیشن‌های جدیدی در زمینه اینترنت اشیای صنعتی (IIOT)، هوش مصنوعی (AI) و واقعیت مجازی (VR) را فراهم می‌کند. با این بستر،  رویه‌ای که ما کار و بازی می‌کنیم تغییر خواهد کرد. اما افرادی در فنلاند شمالی معتقدند که 5G نمی‌تواند انتظارات مورد نیاز را برآورده کند.

حرکت به سوی6G

با پشتیبانی شرکت نوکیا که یکی از ۶۰ کمپانی مشارکت کننده در شبکه تست 5G  دانشگاه اولو (Oulu) می‌باشد (5GTN )، یک شبکه تست که محوطه دانشگاهی و شهر اولو (Oulu) را پشتیبانی می‌کند راه‌اندازی شده است و این زیربنای اولین شبکه 6G دنیا می‌باشد. نام این پروژه  6Genesis می‌باشد. 6Genesis یک پروژه ۸ ساله با سرمایه‌گذاری ۲۵۱ یورویی در حال تحقیق بر روی فناوری‌های ارتباطی‌ای که در 6G  قرار است استفاده شوند را دارد.

رهبر پروژه 6Genesis

آری پتو، رهبر پروژه6Genesis  گفته است: «دانشگاه اولو که در زمینه 5G  بسیار فعال است و با این پروژه، انتظار می‌رود در زمینه 6G  نیز بسیار فعال باشد». «هدف بلند مدت ما این است که 5GTN تبدیل به اولین شبکه 6G  دنیا شود، پس ما همواره آن را ارتقا می‌دهیم».

«هدف دانشگاه این است که نگاهی به آنچه قرار است در ده سال آینده می‌افتد داشته باشد. به طور قطع، ما تحقیقات را در بازه‌های کوتاه‌مدت تری انجام خواهیم داد اما بخش اعظمی از کار ما دوره طولانی‌تری را پوشش می‌دهد».

عمل به وعده‌های 5G

تاخیر خیلی پایینی که 5G  وعده داده است  فقط می‌تواند با طراحی مجدد معماری شبکه‌های سلولی برآورده شود. با زیرساحت نسل فعلی، دستگاه‌های موبایل از شبکه رادیویی برای اتصال به ایستگاه پایه استفاده می‌کنند تا به شبکه هسته متصل شوند و در مسیر بازگشت سیگنال نیز فرآیند مشابهی اتفاق می‌افتد. چنین فرآیندی برای اینترنت اشیای صنعتی (IIoT) و برخی اپلیکیشن‌های دیگرِ حساس به تاخیر، بسیار طولانی می‌باشد.

اپراتورهای همراه با استفاده از شبکه نرم افزار محور (SDN) و مجازی سازی توابع شبکه (NFV) اقدام به انتقال توابع شبکه به نزدیکی مشتریان می‌نمایند. این امر موجب کاهش چشمگیر تاخیر می‌شود.

5GTN

استفاده از این روش ممکن است تا اواسط سال 2020 اتفاق نیفتد، اما پتو معتقد است تاخیر همچنان نیز برای اپلیکیشن‌های صنعتی بسیار زیاد خواهد بود: «تاخیر در حد میلی ثانیه است درحالی که میکروثانیه مطلوب می‌باشد»

اما دقیقا 6G چیست؟

پتو معتقد است که 6G  اوایل دهه ۲۰۳۰ تجاری سازی می‌شود که سرعت بالاتر، ظرفیت بیشتر و تاخیر کمتری را پیشنهاد می‌دهد. شبکه‌های 6G  نسل اول، تا حد زیادی براساس زیرساخت 5G  خواهند بود (اتفاقی که برای نسل‌های پیشین نیز افتاده است)؛ بنابراین ویژگی‌های شبکه‌های 5G   از جمله تعداد افزایش یافته رادیوها و معماری شبکه غیرمتمرکزدر  6G نیز باقی خواهند ماند.

از نظر سرعت، شبکه‌های 6G   دارای قابلیت 1Tbps خواهند بود که با استفاده از طیف sub-1THZ ایجاد می‌شود و بر روی اتصال چندین تریلیون شیء (object)، به جای چندین میلیارد دستگاه موبایل، تمرکز خواهد کرد.

دانشگاه اولو t.me/SDNCentral

 

(1) دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *