شکوفایی بازار SD-WAN در سال 2019


شکوفایی بازار SD-WAN در سال 2019

مدتی است که توجه زیادی به فناوری جدید SD-WAN شده است. SD-WAN با بکارگیری ساختار فناوری SDN و جداسازی منطق کنترلی از سخت افزار فوراردینگ بسته‌ها مدیریت و نگهداری شبکه‌های WAN را آسان می‌سازد و همچنین سازمان‌ها به کمک SD-WAN می‌توانند بجای استفاده از تکنولوژی‌های WAN خصوصی از جمله MPLS که هزینه بالایی دارند از اینترنت که ارزانتر است استفاده کنند. بدین جهت در این مقاله قصد داریم روند بازار را بررسی نماییم تا وضعیت فعلی این فناوری و روند آتی آن هرچه بهتر برایمان نمایان شود. در این مقاله با ما همراه باشید.

امروزه شبکه‌های SD-WAN از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند و روند رو به رشدی را در پی گرفته اند. این روند در سال ۲۰۱۹ نیز همچنان ادامه خواهد داشت. در واقع تحلیل حاصل از نمودارها، نشان دهنده ی رشد فوق العاده ی SD-WAN می‌باشد. گزارشات رسیده از Futuriom  نشان می‌دهد که در سال 2019 درآمد حاصل از فروش محصولات SD-WAN در بازار به 1.5 میلیارد دلار خواهد رسید و قابل پیش بینی است که این رقم در سال 2021 به 2.5 میلیارد دلار افزایش یابد.

همچنین لازم به ذکر است که هم اکنون بیش از 50 فروشنده ی SD-WAN وجود دارد که تعداد آن ها در سال 2019 افزایش خواهد یافت و در واقع می‌توان گفت که SD-WAN، دیگر به عنوان یک سرویس مستقل نخواهد بود و این به این معناست که کسب و کارها به دنبال فروشندگان SD-WAN ای خواهند بود که بتوانند علاوه بر نیازهایی که در last mile دارند ویژگی‌هایی از جمله قطعه‌بندی (segmentation)، قابلیت دید(visibility) بیشتر، امنیت (security) بالاتر و توابع مجازی شبکه(VNF) را نیز برایشان تامین کند.

گزارش های اخیر ارائه شده توسط Vertical Systems Group نیز نشان می دهد که درآمد حاصل از سرویس های SD-WAN در ایالات متحده در نیمه ی دوم سال جاری بیشتر از 282 میلیون دلار بوده است. مدیر Vertical Systems Group، همچنین در ادامه بیان می‌کند که انتظار دارم در سال آتی با حرکت اپراتورهای شبکه به سمت فروش، تحویل و مدیریت سرویس‌های SD-WAN،  به درآمد قابل توجهی دست یابند.

برخی فراهم‌کنندگان سرویس همچون AT&T و Orange Business، انواع مختلفی از سرویس‌های ترکیبی SD-WAN را با استفاده از چندین فروشنده در زمینه پردازنده های مجازی (Virtualized CPUs) یا SD-WAN مبتنی بر اپلاینس (appliance-based SD-WAN) مخصوص شعب کوچکتر، ارائه می دهند.

با وجود اینکه راهکارهای SD-WAN بسیاری با ماهیت “خودت-انجام-بده” وجود دارند که یا بطور مستقیم از یک تامین کننده  فناوری SDN-WAN خریداری شده‌اند و یا از یک تجمیع‌کننده سیستم، اما کسب و کارها در حال حرکت به سمت پیشنهادهای SDN-WAN فراهم‌کنندگان سرویس می‌باشند تا بتوانند پیچیدگی‌های استقرار آن را کاهش دهند، مخصوصا زمانی که می‌خواهند از شبکه‌های legacy به شبکه‌های hybrid مهاجرت کنند.

علاوه براین یادآور می شویم که سال 2018 سال پرباری برای شبکه های SD-WAN بود که از جمله‌ی آن می‌توان به شرکت سیسکو اشاره کرد؛ این شرکت، سرویس SD-WAN شرکت Viptela را که در سال 2017 به مبلغ 610 میلیون دلار خریداری نموده بود با پلتفرم مسیریابی سازمانی ( enterprise routing platform) خود یکپارچه کرد. همچنین امسال شرکت VMware توانست سرویس SD-WAN مربوط به VeloCloud را که در سال گذشته به مبلغ نامعلومی (انتشار رسمی نشده) خریداری کرده بود، به خطوط تولید خود اضافه کند و شرکت اوراکل نیز در سال جاری با خرید Talari Networks به مبلغی نامعلوم، همچون شرکت های سیسکو و VMware، توانست به سرویس SD-WAN دست یابد.

ازجمله موارد دیگری که احتمالا در سال 2019 ادامه پیدا خواهد کرد،حرکت فروشندگان فایروال به سمت SD-WAN خواهد بود. همانطور که در سال 2018، شرکت‌های Fortinet و watchgurad از حوزه ی امنیتی به سمت فروشندگی محصولات SD-WAN حرکت کردند تا بتوانند دست پخت خود را به آن اضافه کنند.

ما همچنان نیز شاهد همکاری بیشتر فراهم کنندگان سرویس ابری خواهیم بود مشابه اتفاقی که میان Vera Networks و Amazon Web Services افتاد و به شرکای AWS سرویس SD-WAN ارائه شد. Citrix و Riverbed نیز در سال ۲۰۱۸ اعلام نمودند که SD-WAN خود را در دسترس Microsoft Azure و AWS در قرار دادند.

منبع:

https://www.fiercetelecom.com/telecom/2019-sd-wan-market-continues-to-flourish-but-changes-afoot

t.me/SDNCentral
 

(2) دیدگاه

 • Avatar
  mina پاسخ

  این مقاله در مورد شکوفایی بازار SD-WAN در سال 2019 بسیار عالیه ممنون

   
  ۴ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۲ ب.ظ
 • Avatar
  فریدون پاسخ

  سلام

  لطف کنید راجب این که چطوری و چی راه کارهای لازم است تا اینکه از شبکه های فعلی مهاجرت کنیم به سمت شبکه های SDN رهنمایی ام کنید ممنون .

   
  ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ در ۳:۴۶ ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *