پروتکل OpenFlow چیست؟


پروتکل OpenFlow

پروتکل OpenFlow یک واسط برای ارتباط سوئیچ‌های SDN و کنترلر SDN می‌باشد. کنترلری که از پروتکل OpenFlow  پشتیبانی می‌کند، همواره بر روی پورت پیشفرض ۶۶۳۳ (در نسخه‌های بالاتر بر روی پورت ۶۶۵۳) گوش می‌دهد و منتظر اتصال سوئیچ‌های OpenFlow از طریق این پورت می‌ماند. سوئیچ OpenFlow با یک اتصال TCP (که ممکن از SSL نیز باشد) به کنترلر متصل می‌شود. از این پس تمامی اختیارات این سوئیچ در دست کنترلر SDN قرار می‌گیرد. مثلا کنترلر می‌تواند قاعده زیر را در سوئیچ SDN نصب کند:

Match Field:
       dl_type=0x0800

       nw_proto=TCP

       tp_dst=21

 Actions:
       drop

در Match Field یا فیلد انطباق می‌توان ویژگی‌های سرآیند جریانی که می‌خواهیم برای آن اعمال سیاست کنیم را مشخص نماییم. به طور مثال بسته‌های IP و با پروتکل لایه انتقال TCP و پروتکل FTP را می‌توان با فیلد انطباق فوق مشخص نمود.

Actions شامل اقدام و یا اقداماتی است که می‌خواهیم برای این جریان خاص اعمال شود. به طور مثال می‌خواهیم تمامی بسته‌های FTP ورودی به این سوئیچ دور ریخته شوند. که بدین منظور می‌توان از drop استفاده نمود.

اگر در مورد موضوع خاصی درخواست آموزش دارید حتما ما را در جریان بگذارید… t.me/SDNCentral

 

(2) دیدگاه

 • Avatar
  رسول پاسخ

  سلام در مورد شبیه سازی کنترلر های توزیع شده همانند معماری “کندو” نیاز به آموزش دارم . با تشکر

   
  4 آبان 1394 در 8:26 ب.ظ
  • سید حسام قاسمی
   سید حسام قاسمی پاسخ

   سلام. قولشو بهتون میدم که یه مطلب آموزش در این مورد بذارم. البته الان کنترل‌کننده توزیع‌شده جدیدتری از کندو هم اومده تحت عنوان Beehive Network Controller. سعی می‌کنم در موردش یه مطلب آموزشی بذارم براتون

    
   5 آبان 1394 در 3:35 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *