قسمت دوم آموزش سوئیچ Open vSwitch – آموزش پیاده‌سازی فایروال ساده


سوئیچ Open vSwitch

با استفاده از واسط مدیریتی سوئیچ Open vSwitch (یا به اختصار OVS) می‌توان مجموعه‌ای از قواعد تعریف نمود که به طور مثال بسته‌ای را که با پورت مقصد ۲۱ و از نوع TCP  می‌باشد را Drop کنیم. این قاعده را می‌توان در جداول جریان سوئیچ تعریف نمود.
مثال ۱:

$ ovs-ofctl add-flow s1 dl_type=0x0800, nw_proto=6, tp_dst=21, actions=drop

با اضافه نمودن قاعده فوق از طریق کنترلر در جدول جریان (Flow Table) مربوط به سوئیچ s1، از این پس تمامی بسته‌ها که از نوع TCP و با پورت مقصد ۲۱ باشند،‌ دور ریخته خواهند شد.

می‌توان قواعد دیگری نیز در سوئیچ‌ تعریف نمود. به طور مثال می‌توان MAC Filtering انجام داد. مثلا در شبکه دانشگاهی می خواهیم فقط آدرس های MAC خاصی مجوز ارسال ترافیک در شبکه را داشته باشند. می‌توان برای تمامی آدرس‌های MAC مجاز قاعده تعریف نمود و فقط آن‌ها را عبور داد.

مثال ۲:

$ ovs-ofctl add-flow s1 dl_type=0x0800, dl_src=00:00:00:00:00:11, actions=output:2

این دستورات را می توان با استفاده از ترمینال لینوکس به طور دستی اجرا نمود. برای اجرای این فرامین به صورت خودکار می‌بایست کد مربوط به کنترلر پیاده‌سازی شود. این کد را می‌توان به طور مثال در کنترلر Floodlight به زبان جاوا و یا با کنترلر POX به زبان پایتون پیاده‌سازی نمود که مستلزم ایجاد یک اپلیکیشن جدید تحت عنوان فایروال در یکی از این کنترلرها می‌باشد.

امیدوارم بهره کافی رو برده باشید

منتظر نظرات شما دوستان هستیم… t.me/SDNCentral

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *