نصب و راه اندازی OpenFlow بر روی میکروتیک (RouterOS (RouterBoard 750 GL


RouterOS نسخه ۶٫۱۷ دارای قابلیت سازگاری با OpenFlow است. بنابراین اولین قدم، ارتقای RouterOS خود با آخرین نسخه است (درحال حاضر آخرین نسخه ۶٫۱۷ است).

فرآیند ارتقا:

گام اول – آدرس http://www.mikrotik.com/download را بازدید می کنید و در بالای صفحه دانلود، انتخاب نوع سیستم شما که بر روی سیستم عامل روتر نصب شده وجود دارد.

upgrade package  و all packages (در پوشه all packages ، شما openflow package  را پیدا خواهید کرد) را دانلود کنید، شامل تمام قابلیت های سیستم عامل روتر می باشد:

ارتقای firmware در میکروتیک

ارتقای firmware در میکروتیک

حالا از لینک http://www.mikrotik.com/download، برنامه winbox  رو نصب کنید. winbox  را باز کنید و با استفاده از  (IP : 192.168.88.1 username=admin password=blank)  وارد روتر شوید.فایل دانلود شده (Upgrade package file) را با ماوس انتخاب و آن را به منوی Files درگ کنید. اگر برخی از فایل ها وجود دارند، مطمئن شوید که بسته در root menu قرار بگیرد ، نه در داخل پوشه hotspot.

ارتقای firmware در میکروتیک

ارتقای firmware در میکروتیک

بعد از اتمام آن مجدد راه اندازی می کنید. شماره نسخه جدید را درعنوان  winbox و در packages menu دیده خواهد شد. برای راه اندازی مجدد روتر بر روی ترمینال جدید در سمت چپ کلیک کنید وsystem reboot  را تایپ و اجرا کنید. پس از راه اندازی مجدد سیستم، روتر شما به روز خواهد شد، شما می توانید آن را در این منو با نوشتن system package print  در پنجره ترمینال جدید بررسی کنید. اگر روتر شما به درستی ارتقا نیافته ، با اطمینان  log را با نوشتن log print without-paging بررسی کنید. در این مرحله RouterBoard  خود را تا آخرین نسخه ارتقا داده اید و برای نصب OpenFlow روی آن آماده است.

نصب و راه اندازی   OpenFlow  :

اول پوشه  all packages که پیش از این دانلود کرده بودیم را استخراج کنید. این پوشه شامل OpenFlow package است. حالا دوباره با استفاده از winbox وارد روتر شوید و Files  را کلیک کرده و OpenFlow package  را آنجا درگ کنید. دوباره روتر را راه اندازی کنید و با نوشتن system package print می ببینید بسته ها نصب شده اند. شما openflow package  را در لیست آنجا خواهید دید.

پیکربندی:

RouterOS به عنوان مثال از سوئیچ OpenFlow چندگانه پشتیبانی می کند، که هر کدام می تواند کنترل کننده های جداگانه و مجموعه ای از پورت ها را داشته باشد. به عنوان مثال سوئیچ می تواند با استفاده از دستور اضافه شود.

[admin@MikroTik]> / openflow add name=ofswitch1 controllers=10.0.0.18

پورتهای سوئیچ می توانند با استفاده از دستورات زیر اضافه شوند:

[admin@MikroTik]> /openflow port add switch=ofswitch1 interface=ether2

[admin@MikroTik]> /openflow port add switch=ofswitch1 interface=ether2
t.me/SDNCentral
 

(2) دیدگاه

 • Avatar
  M.Soltani پاسخ

  با سلام و وقت بخیر
  خیلی ممنون بابت این پست مفید، بنده مراحل رو انجام دادم.
  یه سوال داشتم اجرای کنترلر در کدام قسمت انجام میشه ترمینال خود میکروتیک؟ یا در ماشین مجازی جداگانه.
  باتشکر

   
  25 آذر 1396 در 7:42 ب.ظ
  • سید حسام قاسمی
   سید حسام قاسمی پاسخ

   با سلام خدمت شما.
   اصولا با ظهور SDN جداسازی صفحات کنترل و دیتا صورت گرفته است. پس منطقی است که کنترلر دیگر در تجهیزات فورواردینگ نباشه و در ماشین مجازی جداگانه ای قرار بگیره

    
   26 آذر 1396 در 3:20 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *