آشنایی با مولفه های معماری NFV


NFV MANO چیست

با سلام. امروز قصد داریم به بررسی مولفه های معماری NFV بپردازیم. پس با ما درادامه همراه باشید.

معماری­ های NFV این امکان را فراهم می ­آورند تا بتوان عملکردهای شبکه را به صورتی کاملا پویا تعریف کرد. تعریف پویای عملکردهای شبکه سبب می­ شود بهترین وضعیت پشتیبانی  از محیط­ های سازمانی را بتوان فراهم کرد. توابع شبکه مجازی (VNF)   دارای ویژگی “قابلیت توسعه” و ” انتساب مجدد” هستند که امکان به اشتراک گذاری منابع مختلف زیرساخت فیزیکی و مجازی را میسر می­ سازد. این امر نیازهای کارایی، مقیاس پذیری و تطبیق پذیری یک سازمان را می­ تواند فراهم کند. از طرفی فراهم کنندگان سرویس و شرکت­ ها، در حالی که سرمایه گذاری­ های خود را در پلتفرم­ های موجود به حداکثر مقدار ممکن می­ رسانند، قادرند به سادگی و به سرعت به ایجاد و گسترش سرویس­ های جدید بپردازند.

به طورکلی، سه مولفه برای یک فریمورک NFV وجود دارد:

 1. VNF – توابع شبکه مجازی : پیاده سازی نرم ­افزاری عملیات شبکه را بر عهده دارد.
 2. NFV Infrastructure – زیرساخت NFV (به اختصار، NFVI): شامل منابع فیزیکی (مانند منابع محاسباتی، ذخیره سازی، شبکه) و نمونه­ های مجازی تشکیل دهنده زیرساخت.
 3. NFV Management and Orchestration – مدیریت NFV و هماهنگ سازی: شامل لایه مدیریت و کنترلی است که روی تمامی وظایف مدیریتی خاص مجازی سازی، که در طول چرخه حیات یک VNF مورد نیاز است، متمرکز می­ شود.

هر یک از این مولفه­ های فوق شامل تعدادی از تکنولوژی­­ های متفاوت NFV می‌­شوند، که سازمان­ ها می­ توانند با به کارگیری و توسعه هر یک از این تکنولوژی­ ها، به منظور دستیابی به انعطاف پذیری، مقیاس پذیری و بهره­ وری مورد نیاز خود، از آن­ها استفاده نمایند.

فریمورک معماری NFV

فریمورک معماری NFV

در ادامه به عنوان نمونه به بررسی برخی از تکنولوژی­ های به کار گرفته شده بلوک VNF از معماری NFV می ­پردازیم.

توابع شبکه مجازی  (VNFs)

VNF، یک نمونه مجازی سازی شده از یک تابع شبکه است که قابلیت توسعه در شبکه مجازی و فیزیکی را دارد. این توابع شبکه که به مجموعه ای از سرویس ­های شبکه اشاره دارند، می ­توانند در یک ماشین مجازی (VM) واحد توسعه یابند و یا با توجه به معماری سازمان در چندین ماشین مجازی مستقر شوند. در بعضی از شرایط، VNF می­ تواند روی ماشین­ های bare-metal اجرا گردد و توسط هایپروایزرهای bare-metal یا سیستم­ های تامین کننده bare-metal مدیریت شود.

معمولا یک VNF توسط یک سیستم مدیریت المان (EMS: Element Management System)، مدیریت می­ گردد که این سیستم مسئول تنظیم، نظارت و نگه­داری خرابی، پیکربندی، حسابرسی ، بررسی عملکرد و امنیت می­ باشد. EMS با سیستم ­های مدیریت شبکه (بخش شمالی (northbound)) و VNF (بخش جنوبی (southbound)) در ارتباط می­ باشد.

یک EMS اطلاعات اساسی مورد نیاز را توسط سیستم­ های پشتیبان عملیات (Operation Support System (OSS)) را در محیط ارائه دهنده سرویس فراهم می­ کند.

 OSS سیستم­ های مدیریتی فراگیری هستند که همراه با سیستم­ های پشتیبانی کسب و کار (BSS)، به فراهم کنندگان سرویس در استقرار و مدیریت انواع خدمات ارتباطات راه دور انتها به انتها (مانند سفارش، صدور صورتحساب، تمدید، عیب یابی و…) کمک می­ کنند.

و در آخر لازم به ذکر است که خصوصیات NFV بر روی یکپارچگی و ادغام راه حل­ های OSS/BSS موجود متمرکز است، نه توسعه قابلیت­های OSS/BSS مجازی شده.

 

منبع :

www.sdxcentral.com

t.me/SDNCentral
 

(3) دیدگاه

 • Avatar
  مهسا پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت شما. سوالی داشتم از خدمتتون. آیا با مینی نت میشه nfv رو پیاده کرد؟ nfv با چه نرم افزارهایی شبیه سازی میشه؟

   
  10 آذر 1396 در 10:23 ق.ظ
  • نفیسه دانشگر مقدم
   نفیسه دانشگر مقدم پاسخ

   سلام خدمت شما
   بستگی داره چه کاری بخواهید انجام دهید. با توجه به کار مربوطه و قابلیت هایی که یک سیمولاتور داره، سیمولاتور را انتخاب می فرمایید.به عنوان مثال اگر بخواهید در بخش انرژی NFV در دیتاسنترهای کلاود کار کنید می توانید از CloudSimNFV استفاده کنید.
   موفق باشید

    
   3 دی 1396 در 9:51 ق.ظ
 • Avatar
  Samane پاسخ

  با سلام
  اگر بخواهم در زمینه function placementدر nfv کار کنم چه شبیه سازی برای این موضوع وجود دارد؟

   
  7 اسفند 1396 در 1:26 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *