شرکت ورایزن: SDN و NFV شالوده تکنولوژی 5G می‌باشند


شرکت ورایزن

مدیر اجرایی برنامه ریزی شبکه های هسته ورایزن، که Rick Hornby نام دارد، می‌گوید: SDN و NFV با جداسازی بخش سخت‌افزار از نرم‌افزار موجب توسعه سریع‌تر روند ۵G خواهند شد. همچنین با جداسازی بخش کنترلی از بخش کاربری در این فناوری‌ها، قابلیت مدیریت مبتنی بر وب برای شبکه‌های ۵G فراهم می‌شود.

وی در ادامه اظهار داشت :

“۵G با بهره‌گیری از فناوری‌های شبکه مبتنی بر نرم افزار و مجازی‌سازی عملکردهای شبکه، هزینه‌های عملیاتی را کاهش خواهد داد و با روی کار آمدن فروشندگان متعدد و بیشتر، سبب افزایش فضای رقابتی می‌گردد.”

ورایزن، ماه گذشته  ادعا کرد که NFV نقشی کلیدی در یک پروژه نمونه ۵G که در آن از تجهیزات چندین کمپانی (Multi-vendor) استفاده شده بود ایفا کرده است. در این پروژه از اجزای زیر استفاده شده است:

 • هسته بسته مجازی سازی شده سیسکو (Cisco vPC)
 • شبکه دسترسی رادیویی مجازی (vRAN)
 • ایستگاه های پایه رادیویی ۵G (یا ۵G radio base station )
 • و مسیریاب های خانگی سامسونگ (Home router from sumsung)

وی اذعان نمود:

“تیم ما از این فناوری‌ها و مفاهیم مجازی‌سازی کاملا پشتیبانی می کند و اپلیکیشن‌ها هنوز هم قابلیت‌های عملکردی خود را مشابه گذشته دارند و فقط به یک معماری جدید مهاجرت صورت گرفته است.”

وی از سرویس ترافیک صوتی بی‌سیم در شبکه سنتی ۲G (عبارت متن اصلی: carrier’s legacy 2G wireless voice service) به عنوان یکی از اولیت‌های مهم برای مجازی‌سازی یاد کرد. ورایزن تلاش کرده است تا ترافیک صوتی بی‌سیم را از شبکه ۲G به شبکه ۴G LTE مهاجرت دهد. ۴G LTE از فناوری VoLTE (مخفف Voice over LTE) در انتقال ترافیک تماس‌های صوتی استفاده می‌کند. همچنین حامل‌ها (carrier’s) می‌توانند اپلیکیشن‌های با نیازمندی کارایی بالا را با استفاده از سرویس VoLTE (که بصورت مجازی پیاده‌سازی شده باشد) به مشتریان خود پیشنهاد دهند.

ورایزن قصد دارد تا در نهایت به کار شبکه ۲G خود پایان دهد. Hornby در این رابطه می گوید:

“ما تلاش خود را برای مجازی‌سازی نمودن همه بخش‌های شبکه می‌نماییم. اگر پس از گذشت مدت زمانی مشخص، هیچ پیشرفتی در زمینه مجازی نمودن آن بخش از شبکه حاصل نشده باشد، تنها در آن صورت است که نتیجه می‌گیریم آن بخش قابل مجازی  شدن نمی‌باشد.”

 

ادامه تلاش‌های شرکت AT&T برای ایجاد ارتباط میان نرم‌افزار و ۵G

شرکت AT&T، که در زمینه SDN،NFV و Cloud فعال است، بار دیگر در این هفته نظر خود را در مورد ارتباطات بین نرم ‌افزار و ۵G اعلام کرد:

“فناوری ۵G  یکی از بهترین و بزرگ‌ترین فناوری‌هایی است که می‌تواند به عنوان جدیدترین تکنولوژی در بستر ابر متولد شود. Marachel Knight، مدیر ارشد معماری و طراحی شبکه‌های بی‌سیم کمپانی AT&T در پست وبلاگی خود این سوالات را مطرح می کند:” چگونه تجهیزات شبکه را کنترل می‌کنید و امکان خودکارسازی و ارتقای آن را فراهم می‌آورید؟  چگونه کارآمدی را افزایش می‌دهید؟ چگونه به ارائه سریع‌تر و بهتر سرویس ها می‌پردازید؟ چگونه سبب بهبود امنیت می‌گردید؟ انجام همه این‌ها در سخت افزار، دست و پاگیر، کند و هزینه‌بر است. پاسخ این چالش‌ها در بکارگیری نرم‌افزار است.”

در همین راستا Knight به تلاش های این شرکت در طی سالیان گذشته که حاصل آن افزایش میزان کنترل نرم‌افزاری بر روی تجهیزات شبکه بود اشاره نمود. به گفته وی این شرکت قصد دارد استانداردی برای یکپارچگی ۵G تا پایان سال جاری مطرح نماید.

و در انتها Knight بیان می کند:

“SDN برای مدیریت شبکه‌ها با کنترلر نرم‌افزاری و بهینه‌سازی عملکرد اپلیکیشن های مبتنی بر ابر ضروری است. ما حتی در مورد نسل بعدی کلود و چگونگی هوشمندتر شدن آن می اندیشیم!”

منبع:

https://www.sdxcentral.com t.me/SDNCentral

 

(3) دیدگاه

 • Avatar
  Ahmadi پاسخ

  درود برشما. بنده دانشجو ارشد نرم افزار هستم. میخوام پایان نامه رو شبکه های 5G کار کنم. ولی نمیدانم در چه زمینه ای کار کنم. سپاسگزار میشم راهنمایی کنید.

   
  6 اسفند 1396 در 2:20 ب.ظ
 • Avatar
  یه همچین پاسخ

  از سایتتون خیلی وقته استفاده میکنم
  مطالبتون عالیه

   
  6 تیر 1397 در 10:51 ق.ظ
 • Avatar
  ایتروز پاسخ

  فوق العاده جالب بود. پیروز باشید

   
  22 آبان 1397 در 10:34 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *