تکنولوژی SD-Branch چیست؟


مقدمه

تکنولوژی  SD-Branch،  بعنوان گام بعدی از تکنولوژی،  بصورت یک بستر سخت‌افزاری(منفرد)، تعریف می‌شود که از SD-WAN ، مسیریابی، امنیت یکپارچه و توابع wi – fi پشتیبانی می‌کند و همگی می‌توانند به صورت متمرکز مدیریت شوند . دفاتر شعبه پراز تجهیزات تخصصی هستند که پیچیدگی‌های شبکه را افزایش می‌دهند اما SD – Branch، درهم‌ریختگی‌ها و  هزینه‌ها را (از طریق مجازی‌سازی توابع)، کاهش خواهد داد.

SD – Branch چیست؟

تکنولوژی  SD – Branch  بصورت یک بستر( پلتفرم) با مدیریت یکپارچه و مرکزی، همراه با قابلیت‌هایی همچون SD – WAN، مسیریابی، امنیت شبکه و توابع LAN / Wi – Fi است، تعریف می‌شود. عملکرد تکنولوژی‌های شبکه‌ای همچون SDN، SD – WAN و NFV به گونه‌ای است که بخش هوشمند شبکه را از دستگاه‌های شبکه‌ای یکپارچه(جعبه سیاه)، جدا می‌کنند و شبکه‌های فعلی را به سمت مجازی سازی توابع شبکه هدایت می‌کنند. مفهوم SD – Branch  نیز با استفاده از مجازی‌سازی شبکه، امکان اجرای چندین تابع مجزا بر روی یک پلتفرم  واحد را فراهم می‌کند.  پیشرفت  شرکت‌هایی  همچون Intel ، ARM و Broadcom  در زمینه شبکه باعث  شده تا این شرکت‌ها  مسیریابی ، SD – WAN ، امنیت شبکه و قابلیت  Wi – Fi را روی یک پلتفرم سخت‌افزاری اجرا کنند .

مزایای SD-Branch

مهمترین دلیل برای بکارگیری SD-Branch، چابکی عملیاتی است. سازمان‌های IT  می‌توانند بوسیله این راه‌ حل،  به سرعت شعبه‌های خود را در موقعیت‌های جدید فراهم کنند  و  از طریق یک کنسول مدیریت متمرکز،  می‌توانند تمامی بخش‌های شبکه و وظایف امنیتی خود را کنترل و تنظیم کنند. علاوه براین، کاهش یا حذف نیازبه پرسنل آموزش‌دیده IT برای بازدید(از راه دور) از محل شعبه‌ها، منجر به کاهش هزینه‌های قابل‌توجه و صرفه‌جویی در زمان می‌شود . SD-Branch، همچنین متعهد می‌شود که هزینه‌های سخت‌افزاری را با گسترش  نرم‌افزار بر روی سخت‌افزار یکپارچه ، در مقایسه با بسیاری  از لوازم مختلف، کاهش دهد .

دیگر مزایای SD-Branch عبارتند از:

  •   هزینه پشتیبانی و تمدید  قراردادها به  دلیل اینکه فروشندگان  کمتری درگیر خواهند شد، کاهش می‌یابد
  •    به لطف مجازی‌سازی نرم‌افزار، توانایی  تعیین  اندازه  درست  سخت‌افزار برای هر شعبه بوجود می‌آید.
  •   مقیاس‌پذیری را افزایش می‌دهد. به این معنا که می‌توانیم تغییرات مورد نیاز را در شبکه ایجاد کنیم.
  • مصرف توان پایین، به این دلیل که یک پلتفرم قوی،  جایگزین بسیاری از دستگاه‌ها می‌شود .

SD-WAN و توانایی مجازی سازی SD-Branch

مفاهیم  SDN  و مجازی‌سازی  شبکه، به طور گسترده‌ای در چند سال اخیر فراگیرشده  و علاوه براین، پیشرفت در تکنولوژی  پردازش سرور و نرم‌افزار‌های  شبکه، به طیف  گسترده‌ای از برنامه‌های  کاربردی  شبکه  اجازه می‌دهد که روی بسترهای سرور عمومی اجرا شوند . این صنعت اکنون آماده است و می‌تواند از ابزار‌هایی با توابع خاص به برنامه‌های  نرم‌افزاری که بر روی یک یا چند سرور اجرا می‌شوند، انتقال یابد .

شعبه‌های مبتنی بر نرم‌افزار

معماریSD-Branch

برنامه‌ریزی برای SD-Branch

branch network  یک بخش بحرانی از زیرساخت IT برای اکثر سازمان‌های توزیع‌شده می‌باشد که مسئول فراهم کردن ارتباطات  با کیفیت  و  قابل‌  اطمینان  است و باید همراه با ایمنی،  استقراری آسان  و  قادر به مدیریت  متمرکز  و  مقرون‌به‌صرفه باشد . نیاز به branch network با نیاز به افزایش  پهنای باند، کیفیت  خدمات، امنیت و حمایت از اینترنت، روزبه‌روز افزایش میابد . درواقع branch network، به عناصر مورد استفاده برای توزیع  اطلاعات، در میان سایت‌های دوردست، فروشگاه‌ها، دفاتر شعبه و مراکز داده‌ها اشاره دارد.شرکت‌های چندشعبه‌ای(در همه اندازه‌ها)، سیستم‌های  مدرسه، خرده فروشان و دیگر سازمان‌های توزیع‌شده همه از انواع branch network هستند .

اما، پیچیدگی‌های شبکه‌ای و نگرانی‌های  امنیتی روزبه‌روز افزایش می‌یابند و بسیاری از branch network‌ها، فشارهای  زیادی را احساس می‌کنند. فن‌آوری‌های  SDN  و  مجازی‌سازی  شبکه به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌توانند مزایای  قابل‌توجهی را برای branch network  به‌دست آورند. برای مثال، تکنولوژی SD – WAN به سرعت در حال گسترش است تا کیفیت  تحویل  کاربرد و کاهش  پیچیدگی  عملیاتی  را بهبود بخشد و ارایه‌دهندگان  SD – WAN به سرعت در حال  ادغام  توابع branch network  هستند و نیاز به روترهای  شعبه و بهینه‌سازی  wan را کاهش یا حذف کرده‌اند .مفهوم  گسترده‌  SD-Branch،  هنوز در مراحل  اولیه  خود است . متخصصان در حوزه IT باید به دقت مزایای  معماری  SD-Branch را ارزیابی کنند . مهاجرت به SD-Branch  به احتمال  زیاد نیازمند تغییرات  قابل‌ توجهی  در شبکه  فعلی  است .

طی چند سال آینده ، SD – Branch به یک گزینه مقرون ‌به‌صرفه و عملیاتی برای بسیاری از سازمان‌های توزیع‌شده تبدیل خواهد شد و انتظار می‌رود که بازار آن تا سال 2022 به 3 میلیارد دلار برسد .

منبع:  networkworld.com

t.me/SDNCentral

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *