تمرکز برجسته همایش سیسکو لایو ۲۰۱۹ بر روی آینده نرم‌افزار محور


سیسکو لایو 2019

سیسکو لایو ۲۰۱۹ و SDN

پس از همایش سیسکو لایو ۲۰۱۹ مشخص شد که تغییراتی در زمینه مدارک سیسکو رخ داده است. از جمله این تغییرات افزوده شدن مباحث software-defined به سرفصل‌های آزمون‌های سیسکو بوده است. مباحثی که مشخص می‌کند سیسکو قصد دارد از رویکردهای مبتنی بر سخت افزار به سمت راهکارهایی حرکت کند که کنترل شبکه را به نرم‌افزار تحویل می‌دهد. در این مقاله با SDNCentral همراه باشید.

در ساختار فعلی یا دیگر بهتر است بگوییم ساختار سنتی تجهیزات شبکه (از جمله تجهیزات سیسکو) نگرشی مبتنی بر خط فرمان (CLI) وجود داشته است. اما این ساختار در حال تغییر است. همانطور که می‌دانید نرم افزار در حال خوردن جهان است! شبکه نیز از این قاعده مستثنی نیست.

جهشی بزرگ در دنیا در حال وقوع است که سیسکو ظاهرا با قدرت از آن تبعیت کرده است؛ شرکتی که به پنداشت برخی افراد در حال مقابله با SDN بوده است، با این حال مشاهده کردیم که سیسکو خودش را همسو و همجهت با این مسیر طبیعی دنیا کرده است.

تاخیر بیش از ده سال از تولد SDN در دنیا تا حضورش در آزمون‌های سیسکو

اگرچه در بدو ورود SDN شرکت‌هایی از جمله سیسکو که درآمد زیادی از رویکردهای مبتنی بر سخت‌افزار داشتند خرسند نبودند و همانطور که می‌بینید از ظهور SDN در سال ۲۰۰۸ تا کنون بیش از ۱۰ سال می‌گذرد و سیسکو می‌توانست بسیار سریع‌تر این اتفاق را رقم بزند. دلیل اینکه چرا سیسکو چنین رویکردی را در پیش گرفت مورد بحث این مقاله نمی‌باشد ولی خوشبختانه بالاخره این اتفاق افتاد و سیسکو جهت خودش را به طور کاملا رسمی اعلام کرد.

خوشامدگویی رسمی سیسکو به SDN

سیسکو در Cisco Live 2019 اذعان داشت که لیدر بودن در حوزه شبکه دیگر به سخت‌افزار محدود نمی‌شود، این روند در حال تغییر است و آینده از آن راهکارهای نرم‌افزار محور (software-defined) می‌باشد.

آیا حرکت به سمت SDN ضروری است؟

طی اطلاعیه‌های مختلف در زمینه شبکه‌های سازمانی (enterprise networking)، معماری ابری multidomain و مدارک شبکه، سیسکو به صورت واضح بیان کرده است که در حال حرکت به سمت برنامه‌پذیری شبکه (network programmability) و مدیریت شبکه از سخت‌افزار به نرم‌افزار است.

بنظر می‌رسد که دیگر جای فکر و بحث باقی نمی‌ماند چون سیسکو به عنوان یکی از رهبران اصلی حوزه شبکه به طور کاملا شفاف این مورد را عنوان کرده است. حرکت به سمت SDN و راهکارهای مبتنی بر نرم افزار در شبکه یکی از لازمه ادامه حیات وندورهای شبکه می‌باشد. همچنین برای سازمان‌ها نیز راهی بجز تبعیت از این تغییر نمی‌باشد.

ذکر این نکته بسیار حایز اهمیت است که برای حرکت از دنیای سنتی command line به سمت راهکارهای برنامه پذیری شبکه (network programmability) و خودکارسازی شبکه (network automation) نیاز به کسب مهارت‌های جدیدی می‌باشیم. برای یک وندور سخت‌افزاری، حرکت به سمت SDN و شبکه‌سازی هوشمند (intelligent networking) باید به همراه تغییر در معماری فناوری و تغییر در چشم‌انداز اتفاق بیافتد.

شرکت‌های بزرگ حوزه IT در حال مدیریت زیرساخت IT با روش‌های پیچیده و پرخطر هستند که اغلب آن‌ها از بودجه و نیروی انسانی ناکافی نیز رنج می‌برند. در نتیجه آن‌ها نیاز دارند که به سمت راه‌کارهای نرم‌افزار محور، خودکار سازی (automation) و یادگیری ماشین (ML) حرکت کنند.

سیسکو قاتل خودش را در آغوش کشید

آقای Goeckeler همچنین اذعان کرد، برخی از فعالان صنعت می‌پنداشتند که software-defined networking به عنوان قاتل اصلی سیسکو، که در گذشته یک سازنده تجهیزات مبتنی بر سخت‌افزار بود، مطرح می‌باشد. اما سیسکو به جای ماندن در سنگر امن سخت‌افزاری خودش ترجیح داد SDN را در آغوش بگیرد.

“خاطرتان است که SDN قصد داشت سیسکو را نابود کند؟ اما چنین اتفاقی رخ نداد.”David Goeckler، مدیر ارشد (EVP) و مدیر اجرایی (GM)، امنیت و شبکه سیسکو

فعالان صنعت پیش‌بینی می‌کردند که شبکه نرم افزار محور (SDN) در حال نابودسازی شرکت سیسکو می‌باشد. اما سیسکو با آغوش باز از آینده نرم‌افزار محور استقبال نموده است.

آیا مدارک و آزمون‌های سیسکو بروز می‌شوند؟

پاسخ مثبت است. با توجه به تغییرات مطرح شده در معماری شبکه و مدیریت تجهیزات و حرکت از سمت سخت افزار به نرم افزار طبیعی است که نیاز به یادگیری مباحث جدید حس می‌شود. در این راستا سیسکو اعلام کرده است که از تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مباحث جدید به آزمون‌های سیسکو اضافه خواهد شد.

توجه: فقط تا تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۰ (۴ اسفند ۹۸) می‌توانید طبق ساختار قبلی سیسکو در آزمون‌ها شرکت کنید.

آخرین مهلت برای شرکت در آزمون‌های سیسکو با سرفصل سابق
آخرین مهلت برای شرکت در آزمون‌های سیسکو با سرفصل سابق

خودکارسازی شبکه بخش مهم آزمون‌های جدید سیسکو

با بررسی سرفصل‌های جدید سیسکو بطور مثال آزمون CCNA متوجه می‌شویم که Network Automation به یکی بخش‌های اصلی CCNA اضافه شده است. همچنین در CCNP و CCIE نیز این مبحث افزوده شده است. در شکل زیر آزمون‌های سیسکو نشان داده شده است.

مدارک سیسکو
مدارک سیسکو

همانطور که در تصاویر زیر می‌بینید Automation and Programmability به عنوان بخشی از مدرک CCNA مطرح شده است. با مراجعه به CCNP و CCIE نیز متوجه افزوده شدن چنین مبحثی خواهیم شد.

اضافه شدن خودکارسازی شبکه (Network Automation) به دوره‌های جدید سیسکو - CCNA
اضافه شدن خودکارسازی شبکه (Network Automation) به دوره‌های جدید سیسکو – CCNA

اگر بر روی Show Details کلیک کنیم می‌توانیم ریز سرفصل‌ها را مشاهده کنیم. همانطور که می‌بینید بخش 6.2 و همچنین بخش 6.3 به طور خاص مرتبط با معماری SDN می‌باشد. همچنین سایر بخش‌ها مباحث مرتبط با اتوماسیون و خودکار سازی شبکه را مطرح کرده است. مباحثی از جمله REST API ها، JSON و همچنین ابزارهای مدیریت پیکربندی از جمله Puppet، Chef و Ansible نیز مشاهده می‌شود.

سرفصل‌های Automation و Programmability در دوره CCNA
سرفصل‌های Automation و Programmability در دوره CCNA

لازم به ذکر است که شاخه مجزایی تحت عنوان DevNet نیز وجود دارد که خود شامل Cisco Certified DevNet Associate، Cisco Certified DevNet Specialist و Cisco Certified DevNet Professional می‌باشد. اگه به بحث‌های برنامه نویسی شبکه و خودکارسازی شبکه علاقه زیادی دارید می‌توانید در این آزمون‌ها شرکت کنید:

مدارک Cisco DevNet
مدارک Cisco DevNet

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد گواهینامه‌های جدید سیسکو می‌توانید به وبسایت سیسکو مراجعه کنید:

https://www.cisco.com/c/en/us/training-events/training-certifications/take-learning-to-next-level.html

t.me/SDNCentral

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *