5 روش برای بررسی محتوای فایل‌ها در Linux

لینوکس دستورات زیادی  از جمله cat ،  head و tail  را برای بررسی محتوای فایلها، ارائه می دهد. همراه ما باشید تا در این پست، با یکی از پرکاربردترین آنها یعنی دستور “cat”، آشنا شویم.

:catدستور

دستور cat تمام محتوای فایل‌های متنی را برای مشاهده، به پنجره ترمینال شما هدایت می‌کند.استفاده از آن، همراه با نام فایل‌تان،  محتوا  را به سرعت در پنجره ترمینال شما نمایش خواهد داد.

این دستور اساسی گزینه های مفید بسیاری مانند شماره گذاری خطوط در خروجی را فراهم می کند:

cat -n msg

 

cat -b msg

همچنین می توانید فقط خطوط دارای محتوا را شماره گذاری کنید. توجه داشته باشید که یک خط فقط شامل فاصله(blank)، برای این دستور “خالی” در نظر گرفته نمی شود و شماره گذاری می شود.

برای نادیده گرفتن تمام خطوط خالی، فقط خروجی را از cat به دستور grep به صورت زیر هدایت کنید. در اینصورت فقط خطوطی که شامل محتوا هستند برای شما نمایش داده می‌شوند.

cat msg | grep .

نمایش بخش‌هایی از فایل‌ها توسط دو دستور head و tail انجام می شود . این دو دستور به ترتیب فایل‌ها را از بالا و پایین(بطور پیش‌فرض 10 خط) نمایش می‌دهند.

اما برای تغییر این موضوع، می‌توانید تعداد خطوط مورد نیاز را همراه کامند وارد کنید:

head -3 msg

همچنین می توانید دستورات head و tail را برای مشاهده متن بین بالا و انتهای فیل‌ها ترکیب کنید. در اینصورت، فقط باید نقطه شروع خود و اینکه چند خط می خواهید ببینید را انتخاب کنید.

در این مثال ، این دستور صد خط دوم را در یک فایل نمایش می دهد.

cat -b mybigfile | head -200 | tail -100

 

منبع

 

t.me/SDNCentral

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.