ادغام یکپارچه Kubernetes و SD-WAN توسط Cisco

در روز‌های اخیر، کمپانی cisco اقدام به معرفی پروژه‌ای به نام ” CN-WAN” کرده است.

پروژه “CN-WAN”،  نشان می‌دهد که چگونه فناوری‌های SD-WAN (از جمله Cisco Viptela SD-WAN)، می توانند  با اکوسیستم Kubernetes  ادغام شوند، تا  نیازهای برنامه های Cloud-Native  را بهبود بخشند.

در واقع پروژه “CN-WAN”،  ویژگی‌های اپلیکیشن‌های Kubernetes را با قابلیت‌های شبکه‌های SD-WAN تلفیق کرده و از این طریق بطور خودکار،  سبب افزایش بهره‌وری اپلیکیشن‌ها بر روی WAN می‌گردد.

اما برای درک بهتر موضوع اجازه بدهید کمی به عقب‌تر برگردیم. زمانیکه شرکت‌ها، اپلیکیشن‌های مدرن را به سمت معماری‌های cloud-native ( شامل معماری‌های microservice)، حرکت می‌دهند. در چنین وضعی، بسیاری از این شرکت‌ها، از Kubernetes، برای هماهنگی میکروسرویس‌ها در کانتینر‌ها استفاده  و از DevOps، برای مدیریت و استقرار آن‌ها، کمک می‌گیرند. علاوه بر این، برنامه های مدرن اغلب در ابرها، لبه(edge)، مراکز داده وغیره توزیع می شوند. همچنین  کاربران و داده ها نیز ممکن است در مکان های مختلفی باشند. بنابراین، به حداکثر رساندن عملکرد برنامه‌ها، اغلب نیازمند بهینه سازی اتصال میان تمام موارد فوق است و این کار بسیار دست و پا گیر، دستی و چالش برانگیز است.

به عنوان مثال یک برنامه کنفرانس ویدیویی cloud-native، متشکل از چندین میکروسرویس (صدا، فیلم، گپ و اسلایدها و غیره) را در نظر بگیرید. این میکروسرویس‌ها ممکن است نیازهای متفاوتی برای عبور ترافیک خود داشته باشند. به عنوان مثال، یک میکروسرویس ویدیویی، نیاز به پهنای باند بیشتری نسبت به میکروسرویس چت دارد و یک میکروسرویس صوتی در مقایسه با یک اسلاید( که  فقط به اشتراک گذاری دارد)، نسبت به تأخیر حساس است. بنابراین نیاز به همچین پروژه‌ای احساس می‌شود.

پروژه CN-WAN،  از مجموعه ای از اجزا تشکیل شده است که شامل یک Operator، یک Reader و یک Adaptor است که می تواند روند بهینه سازی SD-WAN را برای هر یک از خدمات میکروسرویس را به سمت خودکارسازی  هدایت کند و به تیم های NetOps و DevOps برای دستیابی به هدف مشترک خود  برای ارائه یک برنامه کاربردی بهتر، کمک کند.

CN-WAN

معماری CN-WAN

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ” CN-WAN Operator”، در خوشه Kubernetes اجرا می شود و به طور فعال سرویس های مستقر را رصد می کند. تیم های DevOps می توانند از ویژگی‌های Kubernetes روی این سرویس ها، برای تعریف ابرداده های ویژه WAN (مانند تهیه پروفایل ویژه برای هر ترافیک)،  استفاده کنند. سپس CN-WAN Operator، بطور خودکارسرویس را به همراه ابرداده در یک Registry Service ثبت می کند.

بخش CN-WAN Reader، در سمت SD-WAN، به Registry Service متصل شده تا اطلاعات لازم در مورد کوبرنتیز، سرویس‌ها و ابرداده های ویژه WAN را بدست آورده و یادبگیرد. این بخش،  بصورت دوره ای Registry Service را بررسی می کند. همچنین، بروزرسانی های مربوط به سرویس های در معرض و یا ابرداده های مرتبط را پیگیری می کند.

هنگامی که سرویس ها یا ابرداده های جدید (یا بروز شده) شناسایی شدند، بخش  CN-WAN Reader پیامی را به سمت CN-WAN Adaptor می فرستد تا سیاست‌های SD-WAN بروز شود.

بخش ” CN-WAN Adaptor”، در سمت SD-WAN، ابرداده مربوط به سرویس‌ها را به سیاست‌های دقیق SD-WAN (برنامه ریزی شده توسط NetOps در کنترلر SD-WAN)، متصل می کند. در این روش، کنترلر SD-WAN به طور خودکار،  پالیسی‌های SD-WAN ، برای هر نوع ابرداده  را ارائه می‌دهد و این سبب  بهینه سازی‌های سطح داده SD-WAN، برای سرویس‌ها می‌شود.

شبکه‌های SD-WAN ممکن است از چندین نوع دسترسی در فرستنده و گیرنده پشتیبانی کنند (به عنوان مثال اینترنت سیمی، MPLS ، 4G ،بی سیم یا 5G) . همچنین همراهی کنترلر SD-WAN با ویژگی‌های اپلیکیشن‌های ذکرشده در بالا، می‌تواند همه گزینه‌های WAN را برای افزایش کارایی اپلیکیشن‌ها، بطور پویا و خودکار بهینه‌سازی کند. در مثال ساده شکل فوق ، ترافیک ایجاد شده توسط یک سرویس که دارای ابر داده “زمان واقعی” است به یک مسیر با تاخیر کم اختصاص داده می شود.

ما معتقدیم که CN-WAN  با همراهی Cisco Viptela SD-WAN، یک Cloud-Native SD-WAN را ارائه می دهد که می تواند منجر به بهبود عملکرد برنامه‌های مبتنی بر کوبرنتیز گردد.

گفتنی است که کد منبع پروژه CN-WAN به صورت متن باز در GitHub در دسترس است. از طریق “cnwan@cisco.com می توانید به تیم CN-WAN دسترسی پیدا کنید.

منبع t.me/SDNCentral

 

(1) دیدگاه

 • Avatar
  الی پاسخ

  سلام
  پیش نیاز این دوره ها چیست؟

   
  1 دی 1399 در 11:21 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *